fbpx

Sprawdzą Wasze konta w bankach

Jeżeli macie konto w polskim banku, urząd skarbowy będzie mógł prześwietlić je w każdym momencie i sprawdzić wszystkie Wasze transakcje.

1 lipca 2022 roku zmieniło się w Polsce prawo, a dokładnie artykuł 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z nowym zapisem, każdy bank będzie miał obowiązek przekazać Urzędowi Skarbowemu informacje na temat:

[…] posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców.

W teorii przepis ma dotyczyć jedynie osób podejrzewanych o przestępstwa, wykroczenia oraz przestępstwa i wykroczenia skarbowe, jednak jak twierdzą prawnicy, w praktyce może dotyczyć każdego. W ostatniej chwili zmieniono bowiem zapis z “dotyczące podejrzanego” na “dotyczące osoby fizycznej”.

Do końca czerwca, tajemnica bankowa była uchylana jedynie w przypadkach gdy toczyło się postępowanie podatkowe, teraz po zmianie przepisów urząd skarbowy będzie mógł, tak naprawdę bez podawania przyczyny, mieć wgląd w pełne transakcje bankowe wszystkich osób fizycznych.

Przypominamy, że przepisy te będą obowiązywać jedynie banków polskich.

Inne banki, w tym cypryjskie, bardzo rzadko pokazują konta swoich klientów.


Zostaw swój komentarz:

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!