fbpx

Nie chcą oddać pieniędzy za bilety? Istnieje chargeback!

Jeżeli kupiliście bilety lotnicze ale z powodu zamknięcia lotniska odwołano lot a przewoźnik kombinuje ze zwrotem pieniędzy – możecie skorzystać z usługi chargeback.

Chargeback jest to tzw. obciążenie zwrotne – rodzaj usługi bankowej, polegającej na zwróceniu środków za daną transakcję posiadaczowi karty płatniczej – karty przy użyciu której transakcja została dokonana. Głównym celem usługi chargeback jest ochrona konsumentów przed nieuczciwymi sprzedawcami i usługodawcami, czy wszelkimi oszustwami, a także przed błędami, które mogą wystąpić po stronie samego systemu bankowego.

Podstawą do skorzystania z usługi chargeback mogą być między innymi następujące sytuacje:

  • posiadacz karty płatniczej nie rozpoznaje przeprowadzonych za jej pośrednictwem transakcji,
  • konsument nie otrzymał zamówionych towarów, które zostały opłacone kartą płatniczą,
  • sprzedawca usługi nie wywiązał się z jej wykonania (np. odwołanie przez biuro podróży opłaconej z góry kartą płatniczą wycieczki, odwołanie lotu opłaconego wcześniej kartą płatniczą),

Co zrobić, by uzyskać zwrot w ramach chargeback? Poniżej przedstawiamy procedurę, którą należy zainicjować w swoim banku:

  1. Na początku trzeba zgłosić do banku (lub wystawcy karty, np. Revolut) reklamację za przeprowadzoną transakcję.
  2. Następnie bank kontaktuje się z centrum autoryzacyjnym/rozliczeniowym, które z kolei informuje sprzedawcę o zgłoszonym chargebacku. Sprzedawca ma 7 dni na akceptację naszej reklamacji lub jej odrzucenie. W drugim przypadku musi on przedstawić dokumenty, z których będzie wynikało, że nasze roszczenia są bezzasadne. Jeśli sprzedawca nie odpowie lub nie dostarczy odpowiedniej dokumentacji, będzie musiał nie tylko zwrócić środki, ale i pokryć ewentualne koszty związane z przeprowadzeniem procedury.
  3. Po uzyskaniu odpowiedzi od sprzedawcy centrum rozliczeniowe informuje o niej nasz bank. Następnie bank kontaktuje się z nami w celu przedstawienia wyniku postępowania.
  4. Jeśli reklamacja była zasadna, pieniądze powrócą na nasze konto. Jednak, jeśli to sprzedawca miał rację, środki nie zostaną zwrócone.

Jeżeli więc zależy Wam na szybszym niż oferowanym przez linie lotnicze terminie kilku miesięcy zwrocie pieniędzy za bilety, możecie spróbować skorzystać ze standardowej, realizowanej przez każdy bank usługi.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!