fbpx

Samochodem na Cypr?

Czy potrzebujemy dodatkowego ubezpieczenia przy podróży na Cypr samochodem?

Do tej pory pytanie było praktycznie martwe – nie było bezpośredniego połączenia promowego z Cypru do Grecji. Wprawdzie można było przejechać przez terytoria okupowane istniało jednak ryzyko, że cypryjscy pogranicznicy lub później policjanci podczas kontroli drogowej potraktują pojazd jako ten, który wjechał nielegalnie.

W chwili obecnej, od 19.06.2022 roku, w momencie uruchomienia połączenia promowego z Limassol do Pireusu, każdy może na Cypr dojechać samochodem a nawet, po przeprowadzeniu odpowiednich modyfikacji, przerejestrować go na “cypryjskie” blachy.

Ponieważ zarówno Polska jak i Cypr znajdują się w Unii Europejskiej, nie ma obowiązku wykupowania dodatkowego ubezpieczenia na samochód. Na grafice powyżej widać, w jakich krajach nasze, krajowe ubezpieczenie obowiązuje a w jakich trzeba posiadać dodatkowe ubezpieczenie.

W niektórych krajach OC samochodu nie wystarczy i trzeba zaopatrzyć się także w Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy dokument potwierdzający, że auto jest ubezpieczone. W zależności od tego, którą trasą będziecie jechać, Zielona Karta jest obowiązkowa m.in. przy wjeździe na teren Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii oraz Turcji. Niektóre obszary (między innymi Kosowo oraz Cypr Północny) nie honorują żadnych międzynarodowych ubezpieczeń – należy wtedy wykupić dodatkowe ubezpieczenie podczas przekraczania granicy.


Przed podróżą samochodem przez Europę należy pamiętać o zamontowaniu aktualnych tablic rejestracyjnych z symbolem kraju – w przypadku jego braku należy nakleić odpowiedni symbol w owalu (PL lub CY)


Przed podróżą sprawdźcie dokładnie obowiązkowe wyposażenie samochodu, które jest inne w różnych krajach europejskich. Na przykład w Austrii należy w pojeździe posiadać odpowiednią ilość kamizelek odblaskowych, w Słowacji komplet żarówek zapasowych a w Grecji posiadanie apteczki, trójkąta ostrzegawczego oraz gaśnicy.

Warto także dokupić ubezpieczenie Assistance obowiązujące w krajach przez które będziecie przejeżdżać…


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!