fbpx
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 23'C 🌥
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C ☼
  • Paphos 24'C 🌥
  • Limassol 25'C 🌥
  • Nicosia 23'C 🌥
  • Larnaca 26'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C ☼
  • Paphos 24'C 🌥

Rolnicy zablokowali stolicę Cypru!

Wczoraj Nikozja została praktycznie zablokowana przez rolników.

Setkami traktorów i pickupów rolnicy demonstrowali przeciwko kontrowersyjnym przepisom o ochronie przyrody, która jest obecnie przedmiotem debaty w parlamencie UE, w której przewidziano dalsze ograniczenie stosowania pestycydów. W zeszłym tygodniu politycy w UE debatowali, jaki jest najlepszy plan przywrócenia degradacji naturalnych siedlisk kontynentu.


Cypryjscy rolnicy twierdzą, że nowe prawo, które przewiduje zakaz stosowania pestycydów poważnie wpłynie na ich źródła utrzymania. Wzywając rząd do zablokowania niektórych punktów legislacyjnych rolnicy zamknęli główne ulice stolicy dużym konwojem 600-800 pickupów i około 300 traktorów, które pojechały do budynku przedstawicielstwa unijnego oraz pałacu prezydenckiego.

W memorandum skierowanym do prezydenta organizacje rolnicze zwracają się z prośbą o wsparcie prezydenta w walce rolników na Cyprze i w Europie „o rewizję tej destrukcyjnej dla rolnictwa polityki, aby zapewnić przetrwanie rolnikom i osiągnąć rozwój cypryjskiego sektora rolnego”.

Memorandum zostało podpisane przez organizacje Pek, Eka, Stowarzyszenie Pangrotikos oraz Nowy Ruch Rolniczy i Eurofarmer.


Zdaniem protestujących, jeśli propozycja zostanie wdrożona, suwerenność żywnościowa Cypru zostanie poważnie zagrożona, ponieważ uprawa ogromnych obszarów ziemi stanie się zbyt kosztowna dla lokalnych rolników. Propozycja oznaczałaby albo porzucenie tych obszarów, takich jak Achna, dolina Marathasa, Solea, Amiandos, Platres i doliny Pafos, albo ogromnie zawyżone ceny lokalnej żywności i absolutną zależność od importowanej żywności

Praktycznie przez cały dzień stolica Cypru była zablokowana. Na drogach dojazdowych do Nikozji tworzyły się gigantyczne korki – śmiało można powiedzieć, że panował chaos komunikacyjny.

Podobne protesty odbyły się w całej Europie, w tym w Holandii i Belgii, gdzie rolnicy protestowali przed parlamentem UE.

Dyskusja nad ustawą zostanie wznowiona 27 czerwca tuż przed decydującym głosowaniem w Parlamencie Europejskim.


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty