fbpx

Przypominamy “cypryjskie” zasady podróży

Jakie zasady obowiązują przy podróży do Polski a jakie na Cypr? Przepisy non stop się zmieniają – oto te najnowsze.

Loty do Polski z Cypru

W związku z wprowadzonymi zmianami, po przylocie do Polski z Cypru, obowiązuje 10. dniowa kwarantanna.

Z kwarantanny zwolnione osoby, które zakończyły proces szczepień (przyjęły dwie dawki zarejestrowanej przez Unię Europejską szczepionki) po 14. dniach od ostatniej dawki.

Z kwarantanny zwalnia negatywny wynik testu PCR lub antygenowy wykonany nie wcześniej niż 48 godzin na Cyprze, wykonanie testu po przylocie na lotnisku oraz test wykonany do 48. godzin po przylocie do Polski lub zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covid19 (ważne 180 dni).

UWAGA!
Po wykonaniu testu na Cyprze należy pobrać jego wynik w formie papierowej – wynik w formie sms’a nie jest honorowany przez służby graniczne!

Z obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w stosunku do dzieci do ukończenia 12. roku życia, które przekraczają granicę Rzeczypospolitej Polskiej z rodzicem, który posiada negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 albo jest w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Od 01.07.2021 Cypr wystawia i akceptuje cyfrowe certyfikaty UE – jak go uzyskać wyjaśniamy na https://cypr24.eu/certfikat/

Na polskich lotniskach można wykonać testy po przylocie do kraju (szczegóły znajdziecie na stronach internetowych lotnisk)

Od 17 lipca przed odprawą po przekroczeniu granicy RP należy wypełnić elektronicznie Kartę Lokalizacji Pasażera (KLP) na https://aplikacje.gov.pl/app/klp/#/home


Niezaszczepieni turyści, aby swobodnie poruszać się po wyspie i mieć bezproblemowy wstęp do wszystkich atrakcji turystycznych i sklepów powinni posiadać przy sobie CyprusFlightPass przez 7 dni od dnia przylotu. Po 7 dniach powinni co 72 godziny wykonywać testy.


Loty na Cypr z Polski

Od 17.06.2021 roku Polska trafiła do kategorii zielonej – pasażerowie przylatujący z Polski są zwolnieni z wykonywania testów przed przylotem na Cypr. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że pasażerowie z Polski mogą zostać skierowani na bezpłatny, wyrywkowy test na lotnisku po przylocie.

Od 01.08.2021 roku turyści z Polski mogą korzystać ze wszystkich atrakcji Cypru przez 7 dni od dnia przylotu posługując się CyprusFlightPass. Po 7. dniach muszą mieć ważny SafePass – to znaczy muszą mieć ważny dokument szczepienia, zaświadczenie o wyzdrowieniu z Covod19 (jest ważne 180 dni) lub co 72 godziny wykonywać testy.

Turyści przebywający na Cyprze mogą korzystać z Europejskiego Certyfikatu Cyfrowego COVID tak samo jak z SafePass.


Podróż na Cypr Północny

Aktualnie do Cypru Północnego mogą wjechać bez obowiązkowej kwarantanny:

  • osoby w pełni zaszczepione w okresie od 14 dni do 6 miesięcy przed datą wjazdu na Cypr Północny licząc od daty przyjęcia ostatniej dawki, które dodatkowo przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72h przed wjazdem do Cypru Północnego
  • ozdrowieńcy, którzy przeszli COVID19 w okresie od 30 do 180 dni przed wjazdem na Cypr Północny i dodatkowo przedstawią negatywny wynik testu PCR wykonanego do 72h przed wjazdem do Cypru Północnego.

Dzieci do lat 5 są zwolnione z testu. Dzieci w wieku od 6 do 18 lat mogą wjechać na Cypr Północny wyłącznie z zaszczepionymi rodzicami po przedstawieniu negatywnego wyniku testu PCR wg zasad jak dla osób dorosłych.

Wszyscy podróżni mogą zostać poddani dodatkowemu testowi podczas przekraczania granicy.

Niektórzy pogranicznicy z północy wymagają od rezydentów Cypru zaświadczenia (oświadczenia sądowego lub notarialnego), że w ciągu ostatnich 14 dni przebywało się na terenie Republiki Cypryjskiej – bez tego dokumentu nie pozwalają na przekroczenie zielonej linii i wejście na obszary okupowane.

Po przyjeździe z Polski, oprócz testu PCR, należy okazać CyprusFlightPass lub cyfrowy certyfikat UE .


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!