fbpx

Kiedy Polska trafi do grupy A?

Według stany na 22.06.2020 roku, współczynnik R w Polsce wynosił 1,11. Współczynnik reprodukcji wynoszący 1,11 oznacza, że 100 osób zainfekowanych koronawirusem zakaża średnio 111 ludzi. Zgodnie z wytycznymi cypryjskiego rządu aby zezwolić podróżnym na przylot na Cypr bez obowiązkowych testów wykonywanych 72. godziny przed przylotem, średni tygodniowy współczynnik R powinien wynosić mniej niż 1.

Cypryjscy eksperci, przed podjęciem decyzji o zmianie kategoryzacji kraju, biorą pod uwagę dodatkowo codzienne przypadki na 100 000 populacji (dziś do godz. 11:30 w Polsce potwierdzono 300 nowych przypadków), tygodniowe zgony na 100 000 ludności (dziś potwierdzono 16 zgonów), tygodniową liczba przeprowadzonych testów na 100 000 populacji, rozpowszechnienie wirusa w społeczności (dziś potwierdzono kilka nowych ognisk zachorowań) oraz ocenę ryzyka kraju na podstawie danych WHO i ECDC. 

Prawdopodobnie Polska jeszcze przez długi czas nie znajdzie się w kategorii A, chociażby ze względu na panujące ogniska koronawirusa w poszczególnych województwach. Najwyższy współczynnik R mają województwa: łódzkie – 2,09 i śląskie – 1,53. Takie wartości R wskazują na ciągły rozwój epidemii w tych rejonach. Dla porównania w województwie warmińsko-mazurskim współczynnik R wczoraj wynosił 0,51.

Przypominamy zatem, że przed przylotem na Cypr, należy wypełnić i wydrukować Cyprus Flight Pass (pisaliśmy szczegółowo o nim tutaj). Osoby, które podróżowały już na Cypr radzą aby po wypełnieniu dokument ten wydrukować – zaoszczędzi Wam to czasu po przylocie gdyż służby graniczne wymagają go przy przekraczaniu granicy.

Wielokrotnie pytacie nas o rodzaj testu, który powinniście wykonać. Obowiązkowy jest test wykorzystujący reakcję łańcuchową polimerazy (PCR). Ten test jest wykonywany przez laboratoria w całym kraju i jego koszt wraz z zaświadczeniem w języku angielskim wynosi około 550 zł od osoby. Zaświadczenie powinno zostać wystawione nie wcześniej niż 72. godziny przed przylotem na Cypr.

Kolejnym powtarzającym się pytaniem jest możliwość przylotu z innego kraju bez obowiązkowych testów, na przykład z Niemiec czy Litwy (te kraje należą do grupy A). Oczywiście jest to możliwe pod warunkiem jednak, że 14 dni przed wejściem do samolotu nie byliście w Polsce. Właśnie z tego powodu wypełniacie historię podróży na Cyprus Fligt Pass. Jeżeli napiszecie, że byliście w Polsce lub innym kraju z grupy B lub C system zażąda zaświadczenia. Pamiętajcie, że systemy bezpieczeństwa są połączone w całej Unii Europejskiej i jeżeli napiszecie nieprawdę w oświadczeniu możecie zostać ukarani bardzo wysoką grzywną lub nawet więzieniem.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!