Problemy z dojazdem na lotniska

W związku z trwającymi w Polsce protestami wyjaśniamy: odszkodowanie należy Wam się za opóźniony lot a nie fakt Waszego spóźnienia na lotnisko!

W Polsce, podobnie zresztą jak w całej Europie, trwają protesty rolników, którzy blokują drogi. Niestety, także drogi dojazdowe na lotniska. W ubiegłym tygodniu były zablokowane między innymi trasy prowadzące na lotnisko w Katowicach oraz w Modlinie.

Niestety, w przypadku spóźnionego dojazdu na lotnisko nie należy Wam się odszkodowanie od linii lotniczej – na odprawę musicie dotrzeć na czas.

Zupełnie inaczej jest jednak w przypadku gdy na czas nie zdąży obsługa samolotu przez co lot jest znacznie opóźniony. W tym wypadku należy Wam się odszkodowanie od linii lotniczej.

W przypadku lotu na trasie Polska – Cypr odszkodowanie wyniesie 600€

Rekompensata związana bezpośrednio z podróżą

Opcja 1: zwrot kosztów. Pierwsza możliwość to zwrot kosztów biletów lotniczych w ciągu 7 dni – za całość lub część podróży, tej która nie doszła do skutku, ale także tej, która się odbyła, ale okazała się już dla Ciebie bezcelowa wraz z (jeśli to zasadne) jak najwcześniejszym lotem powrotnym do miejsca, skąd zacząłeś podróż.

Opcja 2: zmiana planu podróży w dwóch wariantach. W grę wchodzi także inny plan podróży, czyli lot w to samo miejsce, na jak najbardziej podobnych warunkach, jak najszybciej będzie to możliwe. Kolejnym rozwiązaniem jest odtworzenie wyjazdu, tylko w późniejszym wolnym i zaakceptowanym przez Ciebie terminie.

Obowiązek opieki nad pasażerami

W przypadku opóźnienia lotu, już od 2 godzin przy krótszych lotach pasażerom przysługują:

  • bezpłatne posiłki i napoje – proporcjonalnie do czasu oczekiwania, czyli im dłużej czekasz, tym więcej; to linie lotnicze powinny wyjść z taką propozycją do pasażerów, ale w praktyce zdarza się różnie, więc warto gromadzić rachunki, by później mieć podstawę do zwrotu kosztów;
  • nocleg w hotelu – gdy to konieczne, a więc jeśli oczekujesz na swoje połączenie co najmniej dobę. Tutaj wiele zależy od polityki linii lotniczych i tego, co są w stanie pasażerowi w danym momencie zaoferować. Niektóre oferują pasażerom nocleg na hotelu w pobliżu lub na terenie lotniska, czasem jednak trzeba zapłacić samemu i później domagać się rekompensaty;
  • transport na trasie lotnisko-hotel – gdy musisz tam nocować z powodu komplikacji z połączeniem lotniczym,
  • możliwość komunikowania się – przewoźnik powinien zapewnić m.in. dwa połączenia z wybranymi osobami, oczywiście bezkosztowo,
  • informacji – masz prawo oczekiwać od linii lotniczych kompletu wiadomości o: rozwoju bieżącej sytuacji, przysługujących Ci prawach i stosownych procedurach.

Dodatkowa wskazówka: Linie lotnicze mają obowiązek zaopiekować się Tobą. Jeśli jednak nie wykażą dobrej woli, zachowaj wszystkie poniesione rachunki za jedzenie i napoje, aby załączyć je do reklamacji. Będą one podstawą do ubiegania się od linii lotniczych o zwrot kosztów. Optymalnie będzie, jeśli udokumentujesz też ignorowanie potrzeb podróżnych przez przewoźnika np. korespondencją mailową.

Rozwiązanie umowy z przewoźnikiem

Jeśli oczekiwanie na Twój lot przekroczy 5 godzin możesz zrezygnować z umowy z przewoźnikiem i domagać się zwrotu kosztów biletu, a także zapewnienia jak najszybszego powrotu, gdy dotarłeś/dotarłaś na miejsce zbyt późno, by zrealizować swoje plany.

Wysokość odszkodowania zależy przede wszystkim od długości lotu. W przypadku lotów z Polski na Cypr linie lotnicze wypłacają średnio 415€. Przewoźnik może wypłacić sumę o połowę mniejszą, gdy zaproponuje inny lot, w którym czas przybycia do miejsca docelowego nie różni się od pierwotnie zakładanego o określony czas. Odszkodowanie otrzymasz w formie pieniężnej, chyba że pisemnie zgodzisz się na inną formę rekompensaty, na przykład bony podróżne.

Jak uzyskać odszkodowanie przeczytacie tutaj >>>

Bardzo istotne jest to aby się nie poddawać i po prostu występować o odszkodowanie (przewoźnicy będą twierdzić, że się ono Wam nie należy). Najprościej jest skorzystać z usług firm pośredniczących – na przykład AirHelp.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading