Plastiki zostaną z nami dłużej

Pomimo nakazu unijnego, Cypr postanowił stosować plastikowe jednorazówki do końca września tego roku.

Cypr powinien bezwzględnie stosować się do unijnego prawa – tak sam zdecydował w momencie podpisania traktatu unijnego. Niestety, po raz kolejny wprowadza dużo później przepisy niż do tego się zobowiązał.

Parlament uchwalił poprawki przedłużające zakaz stosowania określonych tworzyw sztucznych jednorazowego użytku (SUP) do 30 września 2022 – dyrektywa UE powinna zostać zastosowana w cypryjskim prawie do lipca 2021 r.


W praktyce handlowcy nie mogą zamawiać do odsprzedaży plastikowych sztućców, kubków czy talerzyków – mogą jedynie pozbywać się zapasów.


Zastosowano poprawkę do pierwotnej wersji ustawy – ma ona umożliwić sprzedaż jednorazowych tworzyw sztucznych do wyczerpanie zapasów, pod warunkiem złożenia zamówienia na zakup przed 3 lipca 2021 r.

Uchwalona ustawa przewiduje także zakaz sprzedaży niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, takich jak sztućce, słomki i patyczki kosmetyczne, a także produktów wykonanych z oksydegradowalnego tworzywa sztucznego.

Przewiduje również obowiązek podjęcia środków w celu zmniejszenia zużycia niektórych produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, dla których nie ma alternatyw, a także nałożenie określonych wymogów w stosunku do tych tworzyw sztucznych, takich jak określony procent zawartości w nich materiałów pochodzących z recyklingu, jak również wymagania związane z ich etykietowaniem i/lub projektem.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading