fbpx

Cypr zakazuje sprzedaży jednorazówek!

Rząd zdecydował o zakazie stosowania wszystkich jednorazowych cienkich plastikowych toreb na zakupy w punktach sprzedaży.

Od 2018 roku za torebki jednorazowego użytku musimy płacić kilka (kilkanaście) centów, teraz cypryjski rząd idzie o krok dalej i zakazuje ich całkowicie.

Nowy projekt rozporządzenia, który został poprzedzony konsultacjami społecznymi, obejmie wszystkie punkty sprzedaży, w tym dostawy do domu. Według ministra rolnictwa Costasa Kadisa, który zaproponował nowelizację, „zakaz umieszczania cienkich plastikowych toreb transportowych w punktach sprzedaży jeszcze bardziej podniesie świadomość obywateli, a zwłaszcza przyszłych pokoleń na temat korzyści płynących ze zmniejszenia produkcji odpadów plastikowych w środowisko”.

Dzisiejsza decyzja jest kolejnym decydującym krokiem w kierunku rozwiązania problemu zanieczyszczenia środowiska przez plastikowe torby – poinformował rząd.

Stwierdzono, że od czasu wprowadzenia opłat za torby w 2018 r. na Cyprze odnotowano 80% spadek wykorzystania plastikowych toreb w punktach sprzedaży.

Po wprowadzeniu zakazu usuwania cienkiej plastikowej torby do przenoszenia w punktach sprzedaży, społeczeństwo będzie teraz ponosiło wyłączną odpowiedzialność za transport swoich produktów w inny sposób – dodano w komunikacie.

Nowe przepisy wejdą w życie po akceptacji przez parlament.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!