Płaca minimalna może być niższa…

Minister pracy Kyriakos Koushos przedstawi partnerom społecznym swoją ostateczną propozycję płacy minimalnej.

Cypryjskie media spekulują, że może ona być niższa niż przewidywano na początku. Według Cyprus Times, związki obawiają się, że minister nie określi godzin pracy ani urlopów, do których pracownicy mają prawo.

Istnieją również obawy dotyczące kwoty minimalnego wynagrodzenia. Zmarła minister pracy Zeta Emilianidou proponowała, że powinno to być minimum 1000€, według obecnych najlepszych szacunków na stole znajduje się propozycja w maksymalnej wysokości 940€.

Związki mówią również, że w rozmowach z Emilianidou powiedziano im, że płaca minimalna będzie stosowana stopniowo i zgodnie z europejską metodologią, i będzie miała zastosowanie do 40. godzinnego tygodnia pracy (8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu)

Związki zawodowe i organizacje pracodawców spierają się co do sposobu ustalania mediany wynagrodzenia, na której miałaby opierać się płaca minimalna.

Mediana wynagrodzenia obliczona przez cypryjską służbę statystyczną jest niższa niż obliczona przez EU-SILC, na której związki chcą opierać płacę minimalną. Organizacje pracodawców chcą tego pierwszego.

Związki wyraziły również obawy, że niektórzy pracodawcy obniżą wynagrodzenia w niektórych sektorach do poziomu płacy minimalnej, a propozycje ministra wydają się pozostawić pewne możliwości na to.

Decyzja partnerów społecznych, jeżeli zostanie podjęta, ostatecznie zostanie przekazana Radzie Ministrów do zatwierdzenia.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!