fbpx

Pafos zaroi się od bezdomnych?

Nawet 300. nowych bezdomnych może pojawić się dzisiaj w centrum Pafos.

Burmistrz Pafos i Minister Spraw Wewnętrznych przerzucają się wzajemnie odpowiedzialnością za ostatnie wypadki w mieście. Ten drugi, w specjalnym komunikacie zażądał wprost “egzekwowania prawa budowlanego” i obarczył odpowiedzialnością za zawalenie balkonów urzędników gminy.

W długiej odpowiedzi Phedonos zalecił ministerstwu spojrzeć w lustro. Jego zdaniem rząd nie tylko nie zrobił nic od 2019 r., kiedy w Nikozji zawalił się budynek, ale także pomagał chciwym właścicielom, pozwalając im pakować obywateli krajów trzecich i osoby ubiegające się o azyl do nieodpowiednich budynków, płacąc czynsz bezpośrednio za pośrednictwem departamentu opieki społecznej.

Tysiące imigrantów i osób ubiegających się o azyl polityczny, które są dziś na Cyprze, są najlepszymi klientami niektórych pozbawionych skrupułów właścicieli nieodpowiednich budynków i otrzymują znaczne dochody, których nie mieliby w normalnych okolicznościach

Burmistrz przypomniał, że w styczniu gmina wydała dwa dekrety zakazujące użytkowania i zajmowania dwóch budynków na terenie gminy Pafos. 

Jednak żadna z zaangażowanych służb państwowych nie współpracowała z gminą w celu eksmisji lokatorów, mimo że zostali natychmiast poinformowani, zarówno pisemnie, jak i ustnie.
Właściciele budynków nadal otrzymywali czynsz od państwa za przebywające tam osoby, mimo tego, że wszyscy wiedzieli, że budynki zostały uznane za niezdatne do zamieszkania

W piśmie skierowanym do MSZ i udostępnionym mediom, burmistrz ostrzegł, że gmina rozpoczyna przewidziane prawem działania co może skutkować nawet 300. nowymi bezdomnymi osobami:

[…] na ulicy znajdzie się około 300 mężczyzn, kobiet, w tym kobiety w ciąży i dzieci.

Gmina Pafos wezwała także ministerstwo spraw wewnętrznych do niezwłocznego przyjęcia nowych przepisów, które nakładają na wszystkich właścicieli budynków starszych niż 30 lat obowiązek uzyskania zaświadczenia o ich przydatności pod groźbą surowych kar. Podobny apel wystosowali inni cypryjscy burmistrzowie w tym stolicy kraju.

Miasto już wcześniej zwracało się o pomoc do administracji państwowej w rozwiązaniu problemów. Niestety, nic to nie dało.

Teraz czas na ruch miasta.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!