fbpx

Oko Big Brother w Nikozji

Nikozja rozpoczyna montaż inteligentnych kamer monitoringu

Zaawansowane technologicznie kamery zostały zainstalowane przez gminę Nikozja wzdłuż kluczowych arterii miejskich w ramach planu „Inteligentne miasta”.


Kamery monitorują między innymi ruch pieszych oraz prędkość pojazdów. Zdaniem burmistrza pozwolą także na ograniczenie wandalizmu.


Kamery są w trakcie konfigurowania – mają zostać włączone tak szybko jak to będzie możliwe. Pierwsze zostały zamontowane wzdłuż Kyriakou Matsi, Stasikratous i Makarios.

Władze stolicy opublikowały komunikat, w którym stwierdziły między innymi:

Gmina, zawsze mając na uwadze kwestie związane z ochroną danych osobowych, przedstawiła już kompletną ocenę we współpracy z odpowiednią kancelarią prawną w kwestiach związanych z ochroną danych osobowych.
(…) dane z kamer będą użyte jedynie do celów statystycznych.

Projekt jest współfinansowany przez środki unijne. Jednym z wymagań jest między innymi odpowiednie oznaczenie monitorowanych miejsc – zostaną ustawione znaki informujące o montażu kamer (prawdopodobnie przy drogach wjazdowych do miasta).

Opublikowany komunikat jest o tyle dziwny gdyż jednoznacznie wynika z niego, że nawet w przypadku stwierdzenia wykroczenia (prędkość samochodów) dane z kamer nie będą udostępniane nikomu innemu. Prawdopodobnie celem komunikatu było jedynie poinformowanie mieszkańców o fakcie montażu kamer a wbrew zapewnieniom wszelkie szczegóły związane z RODO nie zostały jeszcze dopięte na ostatni guzik.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!