fbpx

Kamerka w samochodzie? Tak, ale…

Cypryjskie prawo jest zagmatwane tak bardzo, że na niektóre pytania nie ma prostych odpowiedzi – podobnie zresztą jak w wielu krajach europejskich.

Jednym z “trudnych” pytań jest kwestia używania w samochodach kamery. Z punktu widzenia kierowcy, szczególnie na cypryjskich drogach, jest to bardzo proste zabezpieczenie – widzimy w końcu na ulicach wielu wariatów, którzy nie zważają na sygnalizację świetlną, znaki czy w końcu pieszych. Dzięki temu, że na Cyprze każdy każdego zna może nam być trudno udowodnić naszą niewinność w przypadku jakiejkolwiek stłuczki czy kolizji drogowej.

Na Cyprze nie ma obowiązku (tak jak to jest na przykład w Irlandii) korzystania z kamer samochodowych, nie ma także zakazu ich używania.


W 2018 roku jednak, opublikowane zostały przepisy, w pewnym sensie, zabraniające wykorzystania filmów, które zostały przez kamerę nagrane. Pomimo tego, że samo nagrywanie nie jest zakazane już wykorzystanie nagranego obrazu bez zgody znajdujących się na nim osób jest zakazane. Nie można więc go upubliczniać bez dokonania odpowiednich zmian czyli zamazania tablic rejestracyjnych czy twarzy osób znajdujących się na filmie. Nie jest więc możliwe opublikowanie takiego filmu jak widzicie powyżej.

Nie jest do końca wiadome czy film z kamery policja czy sąd weźmie pod uwagę jako dowód w waszej sprawie. Policjanci bardzo różnie do tego tematu podchodzą, sądy z reguły (nie z zasady) włączają film z kamerki samochodowej do materiału dowodowego i biorą go pod uwagę podczas wydawania wyroku.

Naszym zdaniem więc, warto w kamerkę samochodową się zaopatrzyć. Ich ceny są bardzo różne – te najtańsze kupicie na popularnych chińskich stronach.

Wyprzedaż teraz aż do -80% na Dx.com

Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!