fbpx

Oddzielą północ od południa

W sierpniu będzie gotowy system kontrolujący zieloną linię – zapowiedział minister spraw wewnętrznych

Instalowany jest system chroniący zieloną linię przed nielegalnymi imigrantami, wkrótce zostanie powołana także specjalna „grupą zadaniową” monitorującą cały obszar graniczny między północą i południem.


Zdaniem ministra, większość migrantów przylatuje na tureckie lotniska, stamtąd lecą na Ercan i przechodzą przez zieloną linię na tereny Unii Europejskiej.


Minister Spraw Wewnętrznych, Nikos Nouris, udał się dziś do Brukseli na spotkanie w sprawie emigracji. Wczoraj powiedział, że zebrano dowody na to, że przylatują oni samolotami do Stambułu (mają pieczątki w paszportach), następnie udają się przez Cypr Północny prosto na terytorium Republiki Cypryjskiej.

Minister powiedział także, że średnio dziennie, na terytorium Cypru dociera 100 osób. Do tej pory odesłano w 2022 roku 680 osób, które nie zostały zakwalifikowane do programów dla uchodźców – w kolejce do odesłania pozostaje kolejne 6000 osób.

Spotkam się z urzędnikami UE, aby omówić tę kwestię, a także dodatkową prośbę Cypru o dofinansowanie w wysokości 20 mln euro na modernizację centrum Pournara, aby móc poradzić sobie z ogromnym obciążeniem, przed którym stoimy dzisiaj.

W związku z wojną na Ukrainie liczba na Cypr dotarło około 10 000 osób, wliczając w to tych, którzy przybyli przed rosyjską inwazją. Przyloty dzienne szacuje się na 180-200.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!