fbpx

Od 1. marca Polacy przylecą na Cypr

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Rząd podjął decyzję – Cypr otwiera się dla turystów od 1 marca 2021 roku. Polacy będą mogli przylecieć na Cypr bez kwarantanny.

Na wczorajszym posiedzeniu rządu, podjęta została decyzja w sprawie otwarcia cypryjskich lotnisk dla turystów.

Jak już pisaliśmy wcześniej, od 1 marca 2021 roku, kraje Unii Europejskiej oraz  Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą klasyfikowane według zaleceń Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) na kategorie zielonąpomarańczową lub czerwoną (najnowszą mapkę znajdziecie tutaj). Dla krajów trzecich (Wielka Brytania, Rosja, Ukraina, Izrael, Liban, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania, Arabia Saudyjska, Egipt, Białoruś), a także dla listy państw trzecich Rady Europejskiej, ocena kraju zostanie przeprowadzona przez Ministerstwo Zdrowia, które sklasyfikuje je na zielonopomarańczowoczerwono lub szaro. 


W przypadku krajów sklasyfikowanych przez ECDC jako “zielone” wszyscy pasażerowie w chwili przybycia na Cypr w okresie od 1 do maksymalnie 31 marca 2021 zostaną skierowani do laboratoryjnej analizy PCR, którego koszt zostanie pokryty przez Cypr. 
W założeniach obowiązek ten zostanie zdjęty od 01.04.2021 roku

Osoby przylatujące z kraju sklasyfikowanego w kategorii pomarańczowa są zobowiązane do przedłożenia negatywnej analizy laboratoryjnej PCR w ciągu 72 godzin przed wyjazdem – w chwili obecnej jest ten wymóg stosowany w przypadku osób przylatujących z kategorii B.

Kategoria czerwona będzie wymagała podwójnej analizy laboratoryjnej, tj. negatywnej analizy laboratoryjnej PCR w ciągu 72 godzin przed wyjazdem i kolejnej analizy laboratoryjnej PCR po przybyciu na Cypr. W tej kategorii nie obowiązują żadne środki samokontroli / kwarantanny. Przypominamy że obywatele Cypru i legalni mieszkańcy Republiki mogą zdecydować się na wykonanie testu laboratoryjnego dopiero po przybyciu na Cypr. W takim przypadku powinni pozostawać w obowiązkowym systemie samokontroli zgodnie z instrukcjami Ministerstwa Zdrowia, chyba że przeprowadzą dodatkową analizę laboratoryjną z ujemnym wynikiem PCR w ciągu 72 godzin przed przylotem na wyspę.

Kategoria szara – licencja specjalna. W tej kategorii będzie obowiązywać procedura udzielania specjalnego zezwolenia na wjazd do Republiki obywatelom państw trzecich (z wyłączeniem przyznania specjalnego zezwolenia obywatelom Cypru, przebywającym legalnie na terenie Republiki Cypru oraz obywatelom Europy). Osoby przybywające w tej kategorii powinny podlegać obowiązkowemu systemowi samokontroli zgodnie z odpowiednimi instrukcjami Ministerstwa Zdrowia.

Podsumowując: od 1. marca 2021 roku będzie można bez problemu przylecieć z Polski na Cypr. Problematyczne będzie jedynie wykonanie dwóch testów PCR – jednego na 72. godziny przed wylotem oraz drugiego po przylocie na wyspę z czym będą się wiązać dodatkowe koszty.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!