Ludzie toną, na Cyprze brakuje ratowników…

W ciągu ostatniego półtora roku życie na cypryjskich plażach straciło 18 osób, a ratownicy interweniowali w 418 krytycznych incydentach.

Z danych uzyskanych przez „Philenews” wynika, że ​​najwięcej utonięć miało miejsce w prowincji Famagusta, która jednocześnie boryka się z największymi brakami kadrowymi, mając osiem plaż bez nadzoru ratowników.

Jak powiedział kompetentny urzędnik MSW, dziś zatrudnionych jest łącznie ok. 360 ratowników, a potrzeba kolejnych 70. Znalezienie ratowników jest problemem w sezonie, gdyż istnieje brak zainteresowania stanowiskami sezonowymi na 3-4 miesiące lub niespełnione kryteria są rekrutacji. W związku z zaistniałą sytuacją MSW nie wykluczyło poszukiwania ratowników nawet z innych krajów UE.

Według danych uzyskanych przez „Philenews”, w okresie od 2022 do lipca 2023 roku najwięcej utonięć miało miejsce w prowincji Famagusta, gdzie w ubiegłym roku odnotowano 7 (jedno poza godzinami pracy ratownika i jedno poza granicami kontroli wieży) i 3. w tym roku. Następna jest prowincja Larnaka z 4 utonięciami w zeszłym roku i 2 w tym roku. W prowincji Limassol w zeszłym roku nie odnotowano utonięć, ale w tym roku były już 2. W Pafos i Nikozji (Pyrgos i Pigenia) nie odnotowują żadnych utonięć w analizowanym okresie.

Jeśli chodzi o akcje ratunkowe, po raz kolejny prowincja Famagusta odnotowuje najwięcej incydentów w stosunku do innych, ponieważ w zeszłym roku osiągnęła 290, a w tym roku 70. Następna jest prowincja Limassol z 30 akcjami ratunkowymi w zeszłym roku i 11 w tym roku. Prowincja Larnaka z 8 w zeszłym roku i 4 w tym roku. W prowincji Nikozja odbyło się łącznie 5 akcji ratunkowych, natomiast w Pafos nie doszło do żadnego poważnego incydentu, który wymagałby interwencji ratowników.

Jak wyjaśniono, stały personel po sezonie letnim pokrywa potrzeby plaż zadeklarowanych rozporządzeniem Ministerstwa Transportu jako kąpieliska zimowe. Stały personel co dwa lata przechodzi badanie fizykalne w wodzie, pierwszą pomoc i użycie defibrylatora. 

Certyfikat ratownika musi być ważny przez cały czas. W przypadku, gdy ratownik rezydent nie zda egzaminu w wodzie, wówczas ma drugą szansę. Jeśli ponownie nie zda egzaminu, zostaje usunięty z plaży i obejmuje podobne obowiązki w administracji prowincji. Ratownicy sezonowi są sprawdzani za każdym razem, gdy są zatrudniani”. 

Zdaniem ministerstwa poczyniono znaczne postępy , zarówno w zakresie uznawania zawodu ratownika, poprzez ustanowienie nowej jednolitej procedury i kryteriów rekrutacji, jak i podniesienie rangi stanowiska ratownika, tak aby odpowiednio wykwalifikowane osoby są zatrudnieni do obsługi plaż”.

Ponadto zakupiono nowy sprzęt ratunkowy, a z inicjatywy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2022 r. na całym Cyprze wzniesiono/wymieniono 45 nowych wież ratunkowych.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]