Komary dotarły na Cypr samolotem…

Wśród mieszkańców Dromolaxii pojawiły się niepokoje po tym, jak Ministerstwo Zdrowia poinformowało o wykryciu niewielkiej liczby komarów z gatunku Aedes aegypti, które w określonych warunkach mogą przenosić choroby zakaźne. 

Komary zostały wykryte w dzielnicy mieszkalnej przez ekspertów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którzy przeprowadzili kontrole na całym Cyprze w ramach programu badawczego Bi-Communal Commission for Health – wydano ogłoszenia z instrukcjami dla mieszkańców.

Mieszkańcy są wyraźnie zaniepokojeni – gdy nie ma odpowiednich i aktualnych informacji, problem jest wyolbrzymiany – powiedział w Philenews burmistrz Dromolaxia-Menou.
Uważamy, że nie ma powodów do obaw i paniki. Wykryto bardzo małą liczbę komarów, a warunki do przenoszenia chorób zakaźnych nie są spełnione. Zamieściliśmy instrukcje dla mieszkańców na stronie gminy, a także udzielimy wszelkiej pomocy potrzebnej służbom rządowym.

Służba Zdrowia, we współpracy z ekspertami, opracowała plan działania w celu zmniejszenia lęgowisk tego konkretnego komara. Obejmuje to, jak powiedział zastępca szefa służby zdrowia, Herodotos Herodotou, nadzór entomologiczny obszaru, w którym umieszczono pułapki na owady.

Szacuje się, że Aedes aegypti, znany jako komar żółtej febry, dotarł na Cypr drogą lotniczą i dlatego został wykryty w Dromolaxii, która sąsiaduje z lotniskiem w Larnace. 

Ten konkretny komar występuje na wschód od Turcji, w Gruzji i Rosji. 

Zakłada się, że przybył drogą powietrzną, ponieważ ten konkretny komar może latać tylko 500 metrów i występuje głównie w obszarach mieszkalnych. W kolejnym etapie wyślemy próbki do specjalistycznego laboratorium za granicą, w celu wyjaśnienia z jakiego kraju pochodzi. 

Do tej pory zidentyfikowano osiem komarów Aedes aegypti, które w określonych warunkach mogą przenosić wirusową chorobę zakaźną żółtą febrę i inne wirusy. 

Ministerstwo Zdrowia prosi o współpracę mieszkańców okolicy, prosząc ich o wyeliminowanie z domów i lokali ewentualnych terenów lęgowych komarów takich jak pojemniki na wodę, otwarte zbiorniki, fontanny, puszki wypełnione wodą deszczową, doniczki, potłuczone butelki itp. 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!