Polacy z cypryjskiego raju przenoszą się do Luksemburga

Jak twierdzi Puls Biznesu wprowadzenie przez nasz rząd przepisów, które ograniczyły optymalizację podatkową, spowodowało, że polskim inwestorom przestało się podobać na Cyprze. Wraz ze swoimi pieniędzmi opuszczają piękną wyspę i przenoszą się do może mniej rajskiego, ale za to bardziej łaskawego podatkowo Luksemburga.

Cypr to nie tylko raj dla turystów. Przez wiele lat uznawano go za niezwykle atrakcyjne miejsce do zakładania spółek. Dla wielu takim pozostaje, ale już nie dla Polaków. Po tym, jak nasz rząd ograniczył optymalizację podatkową, naszym inwestorom przestało się rajsko działać na Cyprze – czytamy we wtorkowym (17 września) „Pulsie Biznesu”.

Trwa więc eksodus polskich inwestorów z rajskiej wyspy. Z danych NBP wynika, że w 2016 r. Polacy wycofali z Cypru swoje aktywa o łącznej wartości 6,5 mld zł.

Co się dzieje z tymi pieniędzmi? Wiele wskazuje na to, że spora ich część trafia do Luksemburga. W zeszłym roku inwestycje z Polski wzrosły tam aż o 19 mld zł.

Jak tłumaczą eksperci, w Luksemburgu panują bardzo atrakcyjne podatkowo warunki do zakładania spółek. Tamtejsze przepisy pozwalają spółce osobowej zapłacić podatek dopiero w momencie, gdy wypłacony zostanie zysk.

Spółki zakładane w Luksemburgu są „mniej obciążone fiskalnie” niż w Polsce. Dodatkowo bardzo dobrze tam się działa inwestycjom typu private equity. Tamtejszy system bankowy jest przyjazny i ma rozbudowaną ofertę.

Zdaniem ekspertów napływ rodzimego kapitału do Luksemburga będzie trwał w kolejnych latach.
Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading