Kapusta na północy podrożała o 112,5%!

W przypadku 572 produktów w sklepach na północy nastąpił wzrost ich cen!

Pisaliśmy już o inflacji na Cyprze (tutaj), która wyniosła 1,5% rok do roku, na północy wyspy, na obszarach okupowanych, wskaźnik ten jest jednak dużo wyższy. Koszty utrzymania na północy kraju wzrosły w lipcu o 9,9 procent, wynika z danych opublikowanych przez tamtejszy urząd statystyczny.

Liczby obliczone w lirach tureckich określają koszty utrzymania w oparciu o regularne zakupy. Pokazują one, że koszty życia są aż o 46,5 proc. wyższe niż w grudniu io 72,8 proc. wyższe niż w lipcu ubiegłego roku.

Statystyki pokazały, że wydatki publiczne na opiekę zdrowotną, mieszkalnictwo i transport wzrosły w lipcu o ponad 15 procent, podczas gdy wydatki w sektorze łączności wzrosły o 10 procent.

Spośród ponad 600 pozycji uwzględnionych w obliczeniach 572 odnotowało wzrost cen. Najbardziej zwyżkowała cena kapusty, która podrożała o 112,5 proc., oraz dyni, która podrożała o 90,9 proc.

Zauważalne są także spadki – cena okry spadła w ciągu miesiąca o 51,1 proc., a bakłażanów o 46,7 proc.

Z całą pewnością na wzrost cen miały wpływ podwyżki cen paliwa oraz energii elektrycznej. Mieszkańcy północy mogą spodziewać się kolejnych skoków cen – jak już informowaliśmy, od 1 sierpnia ceny prądu na obszarach okupowanych wzrosły trzykrotnie.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading