Fotowoltaika na każdym dachu!

Minister ujawnił więcej szczegółów dotyczących programu paneli słonecznych na każdym dachu

Plan instalacji hybrydowych systemów fotowoltaicznych dla jednostek mieszkalnych zostanie wdrożony prawdopodobnie we wrześniu, powiedział minister energii w czwartek, wyjaśniając, że każdy może się o to ubiegać.

Poproszony o wyjaśnienie, czy program będzie dostępny dla wszystkich, czy tylko dla grup szczególnie wrażliwych – jak donosiły wcześniej media – George Papanastasiou powiedział, że będzie otwarty dla wszystkich.

Będzie horyzontalny – każdy zainteresowany będzie mógł z niego skorzystać. Będzie dostępny w trzech wersjach: 4 kilowaty, 7 kilowatów i 10 kilowatów, w zależności od szczegółów rezydencji” – powiedział państwowemu nadawcy.

Jeśli chodzi o ogół społeczeństwa, będą ubiegać się o dachowy system fotowoltaiczny, a następnie spłacać go w ratach do Cypryjskiego Urzędu ds. Energii Elektrycznej – organizacji wdrażającej.

„To nie jest dotacja” – podkreślił Papanastasiou. „Program będzie finansowany przez banki oraz importerów i instalatorów fotowoltaiki i baterii. Wszystko to znajdzie się pod jednym parasolem – EAC”.

Minister podał teoretyczny przykład tego, jak zmienią się rachunki za prąd. Ktoś, kto normalnie płaci 300 lub 400 euro miesięcznie, zapłaciłby tylko 30 euro za konsumpcję. Ale do 30 euro zostanie dodana kolejna pozycja – opłata za spłatę systemu fotowoltaicznego. Tytułem przykładu, ta opłata może wynosić 200 euro, więc suma na rachunku wyniosłaby 230 euro – wciąż znacznie mniej niż to, co konsument mógłby normalnie wydać.

„Tak więc pokrywamy kapitał, którego właściciele domów potrzebowaliby do zainstalowania systemu fotowoltaicznego, i robimy to za pośrednictwem systemu zarządzanego przez EAC oraz przy udziale banków i dostawców fotowoltaicznych. EAC będzie gwarantem kredytu, jak kto woli – kapitału.”

„Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 15 dni dopracujemy wszystkie szczegóły, a program powinien zostać ogłoszony/uruchomiony wczesną jesienią”.

Od strony technicznej minister wyjaśnił, że program zakłada system hybrydowy – instalacje fotowoltaiczne z akumulatorami.

„To dlatego, że nie chcemy obciążać sieci [energią wytwarzaną ze źródeł odnawialnych] bardziej niż teraz”.

Celem jest posiadanie paneli słonecznych na każdym dachu, powtórzył minister.

Oprócz promowania zrównoważonej energii, program ma na celu uniknięcie dużych parków fotowoltaicznych na gruntach ornych. Pomoże również tym, którzy nie mają kapitału początkowego, zainstalować panele słoneczne, szacowane na 6000 do 6500 euro, umożliwiając im spłatę EAC w ratach.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!