fbpx

Pracowaliście na Cyprze? Druk U1 Wam się przyda

Wracając do Polski z krajów Unii Europejskiej, warto zabrać odpowiednie formularze, które będą pomocne szczególnie w kwestiach związanych z ubieganiem się o świadczenia z tytułu uzyskania statusu osoby bezrobotnej.

Warto postarać się o dokument PD U1 (dawny formularz E 301) – wniosek znajdziecie tutaj, dzięki któremu czas przepracowany za granicą zostanie nam zaliczony do okresu niezbędnego do przyznania zasiłku dla osób bezrobotnych. Z wnioskiem o wydanie dokumentów należy wystąpić cypryjskiego urzędu pracy. Osoby, które pobierają za granicą zasiłek dla bezrobotnych i zależy im na jego transferze do Polski, powinny postarać się o wydanie dokumentu PD U2 (dawny formularz E 303) – szczegóły znajdziecie tutaj.

PD U1 (stary E301) – jest to międzynarodowy formularz, który funkcjonuje na terenie całej Unii Europejskiej i jest w niej honorowany. Jest on ujednolicony w swojej formie, dlatego też język formularza nie ma znaczenia dla obcokrajowca przy czytaniu go – stąd jego łatwość w użyciu. Poświadcza on okresy składkowe na terenie obcego państwa, jeśli była tam wykonywana praca zarobkowa. Druk PDU1 ponadto poświadcza faktyczny okres zatrudnienia, więc może śmiało zastąpić świadectwo pracy z zagranicy. Formularz jest przydatny w momencie, gdy dana osoba chce przejść na rentę w kraju stałego zamieszkania (czyli w większości przypadków w Polsce). I co także ważne: wydłuża czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Polsce.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!