fbpx
EnglishGreekPolishRussian
  • Limassol 26'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 27'C 🌥
  • Limassol 26'C 🌥
  • Nicosia 29'C ☁
  • Larnaca 29'C 🌥
  • Ayia Napa 27'C 🌥
  • Paphos 27'C 🌥

Dlaczego właśnie Pafos to Pafos?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Pafos (Paphos, Πάφος) to miasto na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru, czwarte pod względem wielkości miasto kraju, ważny ośrodek turystyczny.

Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury, UNESCO.  Do ważniejszych zabytków zalicza się Grobowce Królewskie, bizantyjski Zamek, starożytne mozaiki rzymskie na terenie parku archeologicznego w Domu Tezeusza i Ajona i kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa z kamieniem, przy którym według tradycji biczowano św. Pawła (Pręgierz św. Pawła).


O tym wszystkim możecie dowiedzieć się z przewodników, ale skąd się wzięła nazwa Pafos? Otóż Pafos jest postacią z mitologii greckiej, córką rzeźbiarza, króla Cypru, Pigmaliona.

Według Owidiusza, zniechęcony kondycją kobiet, szczególnie oszalałych nierządnic projtyckich, Pigmalion żył samotnie. Był zapalonym rzeźbiarzem i wyrzeźbił w kości słoniowej swój ideał kobiety. Rzeźba była wykonana perfekcyjnie, a odróżnić ją od prawdziwej kobiety można było tylko przez dotyk. Pigmalion obdarowywał ją kwiatami i prezentami, przebierał także w wytworne suknie. Za sprawą Afrodyty, która usłuchała modłów króla podczas wiosennych obchodów jej święta, rzeźba ożyła podczas jego pieszczot. Pigmalion ożenił się z kobietą i mieli razem dziecko, Pafos. Te źródła podają że Pafos była dziewczynką.  Miała też siostrę, Myrrę. Pafos, gdy dorosła, często chwaliła się, że jest piękniejsza od samej Afrodyty. Myrra zakochała się w swoim ojcu, a w obawie przed jego gniewem wybłagała Afrodytę o litość. A ta zmieniła ją w krzew mirtu.

Grecka wersja mitu, opisuje Pigmaliona jako zakochanego w Afrodycie króla Cypru, który chciał się ożenić z boginią Afrodytą, lecz ta odmówiła, ale litując się nad zakochanym, ożywiła jeden ze swych posągów. Z tego związku miał się narodzić syn Pafos i córka Metarme.

W obu wersjach Pigmalion zakochał się ożenił się z ożywionym przez Afrodytę posągiem, o imieniu Galatea, a od imienia ich potomka, Pafos, wywodzi się nazwa miasta Pafos.


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!