Cypr zapłaci za droższy prąd z budżetu

Dalsze podwyżki cen prądu zostaną pokryte z cypryjskiego budżetu. Klienci mają ich nie odczuć.

Dodatkowy pakiet środków służących przeciwdziałaniu presji inflacyjnej został ogłoszony przez ministrów finansów i energii i dotyczy 449 tys. gospodarstw domowych i 111500 przedsiębiorstw.

Dotacja obejmie odbiorców indywidualnych, komercyjnych i przemysłowych według dwumiesięcznej taryfy z wprowadzonymi we wrześniu taryfami obejmującymi okres lipiec-sierpień.

Jak zapowiedział minister finansów Constantinos Petridis, dotacja ta pokryje również zwrot podatku VAT na energię elektryczną do 19%. Rząd przekaże te pieniądze EAC, który odpowiednio dostosuje faktury za dwa miesiące lipiec – sierpień, które zostaną wysłane we wrześniu.

Nowy pakiet ma zostać dodany do pakietów, które zostały wdrożone, których koszt przekroczył 300 milionów euro. Petridis powiedział, że dotacja obejmie zarówno użytkowników indywidualnych, komercyjnych i przemysłowych według cen dwumiesięcznych, wspierając w ten sposób 449000 gospodarstw domowych i 111500 firm .

Dotacja obejmie odbiorców mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych według dwumiesięcznej taryfy z taryfami wprowadzonymi od września obejmującymi okres lipiec-sierpień.

Dotacja jest następująca:

  • W odniesieniu do użytku domowego, dla Taryfy 08 i 56B, czyli dla wrażliwych grup ludności określonych przez państwo, zostanie pokryte do 100% nadchodzącego wzrostu cen energii elektrycznej.
  • Dla osób o zużyciu energii w granicach 1-400 kWh dotacja wyniesie do 85% wzrostu cen, dla tych zużywających o 401-600 kWh – zostanie pokryte 75% podwyżki, a dla tych, którzy zużywają od 601-800 kWh podwyżka zostanie pokryta przez budżet w 50%

Jeśli chodzi o dwumiesięczne ceny do użytku komercyjnego, do 85% zostanie pokryte dla zużycia od 1-500 kWh, dla zużycia między 501-750 kWh, 75% wzrostu zostanie pokryte, dla 751-1500 kWh, do 50% podwyżki zostanie pokryte.

Jeśli chodzi o dwumiesięczne ceny dla zastosowań przemysłowych, w przypadku zużycia od 1-750 kwh do 85% wzrostu zostanie pokryte, od 751-1000 kwh do 75% i od 1001-1500 kwh do 50% wzrostu .

W ten sposób środki mają charakter horyzontalny, ale są również bardzo ukierunkowane i będą służyć głównie klasom średnim, ale także słabszym grupom ludności – powiedział Petridis dodając, że dzięki temu środkowi jest możliwe promowanie oszczędzania prądu

Ministerstwo Finansów podało, że VAT na energię elektryczną wraca do 19%, podkreślając jednak, że będzie to finansowane przez państwo.

Budżet pokryje dwie części, procent podwyżki, ale także VAT – zamiast obniżać VAT, ta różnica będzie dotowana przez państwo

Program obejmie okres wrzesień-grudzień i dotyczy zużycia energii elektrycznej na rachunkach EAC od lipca do października.

Petrides wyjaśnił, że dotacja zostanie wypłacona EAC, a zatem faktura otrzymana przez konsumenta będzie zawierała pierwotną cenę, dotację państwową oraz kwotę do zapłaty przez obywatela.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading