Cypr prawie w Schengen

Od dziś Cypr ma dostęp do systemu informatycznego strefy Schengen

Cypr uzyskał dostęp do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), czyli będzie dysponował danymi 90 mln obywateli UE na komputerach Policji i innych służb.

Zdaniem szefowej Krajowego Biura Policji Dory Christodoulou Nikandros, dzięki dostępowi do Systemu poziom bezpieczeństwa narodowego kraju zostanie podniesiony , a problem nielegalnej imigracji i przestępczości zostanie rozwiązany, a osoby zaginione będą łatwiej odnajdywane.

Od 2019 r., kiedy ówczesny minister spraw zagranicznych i obecny prezydent RP złożył oświadczenie o gotowości Cypru do włączenia do strefy Schengen , ewaluacja została zakończona w pięciu obszarach, natomiast pozostałym obszarem jest ten, który dotyczy funkcjonowania SIS. 

Nie oznacza to, że nasz kraj stanie się pełnoprawną częścią Schengen, czyli kontrole na granicach UE nie zostaną zniesione.

Cypr był jedynym państwem członkowskim UE. które nie było podłączone do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS), przez co nie miał dostępu do prawie 90 mln danych, które dotyczą osób m.in. poszukiwanych w celu aresztowania, zaginionych lub znajdujących się w trudnej sytuacji, wobec których wydano nakaz powrotu (w odniesieniu do obywateli państw trzecich), a także przedmiotów podlegających konfiskacie, takich jak skradzione/zgubione lub sfałszowane dokumenty.

Jak wyjaśniła Nikandrou, dostęp do Systemu Informatycznego nie oznacza automatycznego włączenia Cypru do strefy Schengen. Aby to zrobić i umożliwić zniesienie kontroli na naszych wspólnych granicach z innymi państwami członkowskimi strefy Schengen, należy zakończyć cykl ocen Schengen we wszystkich obszarach. Obszar SIS/SIRENE jest ostatnim obszarem i Cypr musi wdrożyć wszystkie zalecenia otrzymane podczas ocen. Następnie sprawa trafi do Rady Ministrów UE, gdzie pełna integracja Cypru ze strefą Schengen musi zostać zatwierdzona jednomyślną decyzją.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!