Arbuz królem owoców?

Arbuzy na Cyprze królują całe lato. Lubicie te wyjątkowe owoce?

Te cudownie pyszne owoce można w sezonie letnim kupić wszędzie, nawet przy drodze od rolnika. Najbardziej smakuje dobrze schłodzony.

Cypryjczycy do arbuzów podają ser halloumi.

Myślimy, że składający się z niemal 90 % wody nie posiada żadnych składników odżywczych. Nic bardziej mylnego! Arbuz to zdrowy owoc. Choć zawiera sporo cukru, jest bardzo niskokaloryczny. Jest bogaty w witaminę C i witaminę A, a zatem pomaga zachować zdrowie i urodę.

Arbuz, jak dynia, rośnie na ziemi. Ma twardą, niejadalną skórkę, natomiast  nasiona znajdujące się w miąższu są jadalne.

Arbuz ze względu na wysoką zawartość wody jest owocem, który doskonale nawadnia organizm, a spożywanie odpowiedniej ilości płynów, w tym owoców bogatych w wodę, wspomaga krążenie, zdrowie skóry i trawienie. Pomaga również regulować temperaturę ciała. 


Odpowiednie nawodnienie wpływa również na sprawność umysłową. Badania pokazują, że zaledwie 1-3% utraty płynów ustrojowych może pogorszyć nastrój , zmniejszyć koncentrację, zwiększyć bóle głowy i zmęczenie, zaburzyć pamięć roboczą i zwiększyć niepokój. Arbuzy zawierają elektrolity, co pomoże nam się nawodnić.

Działają też moczopędnie, co zapobiega zatrzymywaniu się wody w organiźmie.

Arbuzy chronią prostatę i szyjkę macicy przed nowotworami.

Według badań, codzienne spożywanie kawałka arbuza może powstrzymać gromadzenie się złego cholesterolu, zapobiegając w ten sposób chorobom serca. Regularne spożywanie arbuza wiąże się również z mniejszą ilością złogów tłuszczu w naczyniach krwionośnych.

Samo zdrowie!

A jak podawać?

Na zimno! Z kawałkiem zimnego słonego sera.

Z innymi owocami w sałatce owocowej.

Mrożone kawałki arbuza nadadzą się na orzeźwiającego smoothie.

Zatopiony w czekoladzie a następnie zamrożony kawałek arbuza to pyszny deser lodowy.

A może sałatka z rukolą, arbuzem i serem fetta?

Pomysłów na arbuza jest mnóstwo. 

Jakie są wasze ulubione?


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading