fbpx

Cypryjski przysmak: kawa po cypryjsku

Tradycyjna cypryjska kawiarnia kafeneo od dawna jest elementem życia w miastach, a zwłaszcza w wioskach na Cyprze. Zwykle jest to jedno duże pomieszczenie z kominkiem oraz stołami i krzesłami (także z miejscami do siedzenia), jest to jeden z najważniejszych budynków w wiosce. Kawiarnia często stawała się małym sklepem spożywczym, a czasem również pocztą.


Wiejskie kafeny można znaleźć na głównym placu lub na głównej ulicy. Na wzgórzach wokół Pafos jest jedna mała wioska, która ma dwudziestu pięciu mieszkańców i pięć kafenów. Jednym z powodów jest to, że mężczyźni wybierają kawiarnie zgodnie ze swoją polityką – ci, którzy wspierają wiejskiego naczelnika, idą do jednego kafenes, ci, którzy mu się sprzeciwiają, idą do drugiego i nigdy się nie spotkają.

Kafeny zawsze były i nadal są zachowane tylko dla mężczyzn. Kiedy ludzie ze wsi pracowali na polach, szli do kafeneo o świcie przed rozpoczęciem pracy i ponownie wieczorem po obiedzie. No i oczywiście w niedzielę po kościele. Kawiarnia była otwarta przez cały dzień – dla starców ze wsi lub dla wszystkich w dni, kiedy pogoda nie sprzyjała pracy na polu. Kafeny były zawsze postrzegane jako centrum życia wioski, organizowano tam różne rozrywki i był to jedyny raz, kiedy kobiety i dzieci były wpuszczane do środka. Przez resztę czasu kobiety spotykały się w swoich domach.

To najważniejsze miejsce w wiosce, centralny punkt komunikacji, miejsce spotkań z przyjaciółmi, grania w `Tavli” lub po prostu sposób na spędzenie wolnego czasu.

Kawę po cypryjsku zamawia się jako „sketo” (bez cukru), „metrio” (średnio słodka) lub „glyko” (słodka). 

  • wlej wodę do małego naczynia do kawy
  • doprowadź wodę do wrzenia. 
  • “sketo” – wsyp 1-2 łyżeczki kawy do wrzącej wody i dobrze wymieszaj, aż się spieni
    • „metrio” dodaj jedną łyżkę cukru. 
    • “glyko” dodaj dwie łyżki cukru. 

Kawę zawsze podaje się ze szklanką zimnej wody.

Każdy „kafeneo” ma swój indywidualny sposób parzenia kawy – najlepiej podczas składania zamówienia podać ilość cukru w twojej kawie.

Jeśli zostaniesz zaproszony do czyjegoś domu na kawę, nie zdziw się, jeśli po wypiciu kawy odwrócą filiżanki do góry dnem na spodek. Są ludzie, którzy mówią, że mogą odczytać twoją przyszłość z fusów kawy…

Pamiętajcie – nie traktujcie tej kawy jako kawy znanej w Polsce jako “po turecku” – określając ją na Cyprze w ten właśnie sposób, z całą pewnością obrazicie Cypryjczyka.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!