Aborcja na Cyprze? Tak, ale…

Aborcja na Cyprze jest legalna od 2018 roku

Choć aborcja na Cyprze jest legalna, wiele kobiet życzących sobie przerwania ciąży, jest odsyłanych z kwitkiem przez państwowych i prywatnych lekarzy, którzy odmawiają przeprowadzenia zabiegu.

Zgodnie z prawem cypryjskim, zmienionym w 2018 r., aborcja jest legalna w ciągu pierwszych 12 tygodni ciąży, natomiast w przypadku gwałtu i wykorzystywania seksualnego lub jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla matki lub dziecka, można ją przerwać w ciągu 19 tygodni.

Jednak szefowa Cypryjskiego Stowarzyszenia Planowania Rodziny, Maria Epaminonda, przemawiając przed członkami  Parlamentu, poinformowała że lekarze dezinformują kobiety o ich prawach w tej sprawie.

Państwowa Organizacja Służby Zdrowia (OKYPY) została poproszona o wysłanie notatki do wszystkich szpitali należących go Gesy, w której zaleca się lekarzom, aby nie pozbawiali kobiet ich praw.

OKYPY potwierdziło, że organizacja wysłała takie zalecenie po tym, jak na jaw wyszły przypadki, w których lekarze odmawiali kobietom aborcji, albo z powodu błędnej informacji, albo z powodu ich osobistych przekonań.

Grupa anestezjologów wysłała na przykład pismo do Ministerstwa Zdrowia, że odmawiają wypełnienia obowiązku w przypadku aborcji z powodu przekonań religijnych.

W takich przypadkach jesteśmy zmuszeni znaleźć inne sposoby na wypełnienie luk, ponieważ nie możemy zmusić lekarzy do przeprowadzenia zabiegu.

GHS pokrywa koszty przerwania ciąży do 12 tygodnia oraz w przypadkach, gdy istnieją oznaki nieprawidłowości płodu oraz gdy istnieje ryzyko dla zdrowia kobiety z przyczyn fizycznych lub psychicznych.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading