fbpx

O tym się nie mówi. Aborcja na Cyprze.

Aborcja na Cyprze została w pełni zalegalizowana w marcu 2018 roku. Można ją wykonywać na życzenie do 12 tygodnia ciąży oraz do 19 tygodnia w przypadkach gwałtu. Wcześniej wykonywano ją tylko wtedy, gdy istniało ryzyko fizycznego lub psychicznego urazu matki, ryzyko deformacji płodu lub gdy pacjentka została zgwałcona lub w inny sposób wykorzystana seksualnie. 

Chociaż nie ma konkretnych wytycznych ograniczających, kiedy aborcja jest dozwolona przez prawo cypryjskie, w praktyce aborcja nie jest wykonywana po 28. tygodniu.  Cypr  nie zapewnia rutynowych zabiegów aborcji w szpitalach państwowych dlatego zazwyczaj przeprowadza się je w prywatnych klinikach, a szpitale zapewniają zabieg tylko wtedy, gdy matka jest narażona na duże ryzyko.  Ponieważ aborcje są opłacane z własnej kieszeni przez kobietę poddawaną zabiegowi, prywatni lekarze mogą  dokonywać aborcji poza ramami prawnymi. Koszty mogą wahać się od 500-1000 euro, ale na oficjalnych stronach prywatnych klinik nie znajdziecie cennika, ani jasnych informacji o zabiegach aborcyjnych.

Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do ginekologa należącego do Gesy. Ten, po wywiadzie z kobietą na temat jej stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej, społecznej i finansowej, oraz świadomości podjętej decyzji o zabiegu aborcji, może wykonać takiego zabiegu w ramach usług Gesy, jako łyżeczkowanie, czyli czyszczenie jamy macicy.

Kobieta nie ponosi dodatkowych kosztów, prócz wizyty u lekarza(6 euro) oraz kosztów niezbędnych przed zabiegiem badań krwi(ok.20 euro).

Rozumiemy że jest to temat delikatny, ale bylibyśmy wdzięczni za podzielenie się waszymi doświadczeniami w tej sprawie.  


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!