fbpx
  • Limassol 31'C ☼
  • Nicosia 37'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼
  • Limassol 31'C ☼
  • Nicosia 37'C ☼
  • Larnaca 31'C ☼
  • Ayia Napa 30'C ☼
  • Paphos 30'C ☼

7 subiektywnych grzechów głównych na cypryjskich drogach

Cypryjskie drogi są miejscem, gdzie często zdarzają się niezwykłe sytuacje i notoryczne łamanie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przedstawiam listę subiektywnych 7 grzechów głównych, które można zaobserwować na drogach tej malowniczej wyspy.

1. Kierunkowskazy i lusterka – wydaje się, że niektórzy kierowcy na Cyprze uważają je za zbędny dodatek do swoich pojazdów. Niezależnie od sytuacji na drodze, rzadko korzystają z kierunkowskazów podczas wyprzedzania, zmiany pasa ruchu czy skrętu na skrzyżowaniu. Podobnie jest z lusterkiem. Wszystko wydaje się opierać na zasadzie „ja chcę zmienić pas ruchu, więc ty masz uważać”.

2. Przejazd przez ronda – jest to prawdziwa ruletka na cypryjskich drogach. Kierowcy nie zwracają uwagi na to, czy wjeżdżają na rondo z pasa wewnętrznego czy zewnętrznego. Przez rondo przejeżdżają, zmieniając pas z lewej na prawą stronę, oczywiście bez kierunkowskazów. Czy stwarza to ryzyko dla innych użytkowników drogi? Sami odpowiedzcie na to pytanie z waszego doświadczenia. Co który dzień widzicie jakąś kolizję na rondzie?

3. Parkowanie – temat ten wymagałby wielu stron opisu, ale wszyscy, którzy spędzili na Cyprze choćby pół dnia, doskonale wiedzą, jak duży problem stanowi parkowanie. Nikt nie zwraca uwagi czy to chodnik, lewy pas, czy rondo, ważne żeby było jak najbliżej do periptero. Kiedyś znajomy Cypryjczyk powiedział mi, że jeśli będę pił dużo frappe i zacznę parkować na rondzie to stanę się prawdziwym Cypryjczykiem i z automatu Prezydent Cypru przyzna mi obywatelstwo.

4. Jazda prawym pasem – większość kierowców na Cyprze zdaje się nie rozumieć, do czego służy lewy pas ruchu. Wydaje się, że jest on przeznaczony jedynie do parkowania. W praktyce obowiązuje zasada „ja jadę prawym pasem, a ty za mną możesz się toczyć”.

5. Używanie świateł awaryjnych – zamiast korzystać z kierunkowskazów, niektórzy kierowcy na Cyprze preferują włączanie świateł awaryjnych. To może powodować zamieszanie na drodze, gdyż inni uczestnicy ruchu nie są w stanie odgadnąć, co kierowca przed nimi planuje. W każdym razie powinno powodować zamieszanie, ale z drugiej strony wszyscy się do tego przyzwyczaili i mało kogo już dziwi osoba która chcąc poinformować, że będzie parkować auto włącza światła awaryjne. Nawet na autostradach można spotkać pojazdy jadące z włączonymi światłami awaryjnymi, co może wprowadzać dezorientację i stwarzać niebezpieczne sytuacje.

6. Jazda motorem bez kasku – na Cyprze spotyka się wiele osób poruszających się na motorach bez odpowiedniego zabezpieczenia. Nawet jeśli kierowca ma na sobie kask, to często pasażer, zwłaszcza dziecko, nie jest odpowiednio zabezpieczone. Obserwując takie sytuacje, można zastanawiać się, czy tacy kierowcy uważają, że głowy dzieci są bardziej elastyczne, czy może po prostu uważają, że życie dziecka jest mniej istotne niż ich własne, dlatego decydują się chronić jedynie swoją głowę.

7. Przewóz dzieci bez odpowiedniego zabezpieczenia – często można zaobserwować dzieci biegające wewnątrz auta podczas jazdy lub siedzące na kolanach dorosłych pasażerów, zamiast znajdować się w odpowiednich fotelikach. Kiedy zapytałem jedną z mam, dlaczego mimo posiadania fotelika trzyma dziecko na kolanach, odpowiedziała, że trzyma je mocno, więc nic złego się nie może stać. Niestety, trzeba zdać sobie sprawę, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą nawet niewielkie zderzenie przy prędkości 50 km/h dla dziecka trzymanego na kolanach.

Istnieją dwie metody, które mogą przyczynić się do poprawy przestrzegania przepisów drogowych: edukacja lub represja. Na Cyprze chyba nie ma ani jednego ani drugiego.

Obserwując wiele sytuacji na drogach, widać, że obecnie edukacja nie jest na najwyższym poziomie.

Pozostaje więc represja w postaci nakładania mandatów, jednak i tutaj policja nie wykazuje zbyt dużego zaangażowania. Niestety, jeśli nie nastąpią poważne zmiany w podejściu do egzekwowania przepisów, trudno spodziewać się poprawy bezpieczeństwa na cypryjskich drogach.

Na zakończenie pytanie: a Wy po jakim czasie na Cyprze zauważyliście, że również przestaliście używać kierunkowskazów i zaczęliście parkować gdzie popadnie?


Zostaw swój komentarz:


Więcej w tym temacie:error: UWAGA: Zakaz kopiowania!

Pomyślnie zapisałeś się do newslettera

Wystąpił błąd podczas próby wysłania żądania. Proszę spróbuj ponownie.

Cypr24 wykorzysta informacje, które podasz w tym formularzu, aby być z Tobą w kontakcie i dostarczać najnowsze teksty