Żywienie psa z alergiami

Alergie pokarmowe niestety trapią nie tylko ludzi, ale także zwierzęta.

Niestety wiele osób ma problemy z określeniem, czy problemy żołądkowe lub skórne ich psa rzeczywiście są rezultatem alergii pokarmowej.  Może okazać się, że objawy które ma Twój pies wcale nie są alergią, lecz nietolerancją pokarmową.  

Jak odróżnić alergię od nietolerancji pokarmowej?  

Alergia i nietolerancja pokarmowa nazywane są niepożądanymi reakcjami na pokarm. Różnią się one od siebie objawami choć leczone są w ten sam sposób. W przypadku alergii pokarmowej w organizmie psa dochodzi do reakcji jego układu immunologicznego, czego nie obserwuje się w przypadku nietolerancji karmy. Nietolerancja pokarmowa pojawia się po spożyciu określonego składnika tolerowanego przez zdrowe zwierzęta.  

Często wystarczy zmiana karmy, w postaci wyeliminowania jednego składnika, aby rozwiązać problem. Psy z nietolerancją mogą mieć wrażliwy układ pokarmowy, dlatego zalecane są karmy na przykład z prebiotykami, które korzystnie wpływa na równowagę flory bateryjnej jelit, wspomaga jej strawność.  

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z alergią? 

Nasze psy mogą mieć trzy rodzaje alergii: pokarmową, wziewną oraz kontaktową. Rozpoznanie, z która z nich ma się do czynienie jest stosunkowo trudne. Wynika to z faktu, że reakcja alergiczna nie musi pojawić się od razu po kontakcie z alergenem i w dodatku utrzymuje się zwykle przez dłuższy czas. 

Najczęstsze objawy alergii to, gdy Twój pies: 

  • odczuwa świąd (drapie się, wylizuje łapy, ociera o meble), 
  • z jego uszu i pyszczka wydobywa się nieprzyjemny zapach 
  • miewa częste biegunki
  • wymiotuje
  • oddaje kał o nieprzyjemnym zapachu
  • ma gazy

Niestety, diagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest bardzo trudne i z reguły opiera się przede wszystkim na stosowaniu diety eliminacyjnej. W ten sposób można zaobserwować, które składniki powodują wystąpienie reakcji alergicznej, a które wydają się bezpieczne dla organizmu psa. Oczywiście weterynarz może zalecić specjalne badania, jednak najczęściej dokonuje się badań na obecność przeciwciał – a te mogą występować także u zdrowych psów. 

Jak leczyć psiego alergika? 

W przypadku psich alergików konieczne jest unikanie alergenów! W tym celu ważne jest znalezienie bezpiecznych dla niego składników karmy. Na rynku oprócz produktów z hydrolizowanym mięsem dostępne są np. karmy mono białkowe, które zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego, produkty na bazie owadów lub karmy dla zwierząt z wrażliwym przewodem pokarmowym. Dobrą opcją może być także dieta domowa, o ile zostanie właściwie zbilansowana! 

W trakcie nasilenia objawów lekarz weterynarii może zalecić: 

  • leki przeciwhistaminowe, 
  • leki przeciwzapalne i przeciwświądowe. 

Czasem wystarczy odpowiednio zmodyfikować dietę psa, tak aby nie miał on kontaktu ze składnikami odżywczymi, które powodują u niego alergię. 

Na co najczęściej uczulone są psy? 

Niestety Twój pies może reagować na praktycznie każdy składnik karmy! Do listy najczęstszych alergenów zalicza się: 

  • wołowinę
  • kurczaka
  • pszenicę 
  • soję
  • nabiał
  • konserwanty oraz barwniki. 

Pamiętaj, że diagnozowanie oraz leczenie alergików bywa trudne i długotrwałe. Zawsze rozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii i konsultuj z nim swoje wątpliwości. 


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading