fbpx

Co zobaczyć w Limassol

Limassol – jest drugim co do wielkości miastem na Cyprze a ze względu na kwitnący przemysł winiarski uważa się je za cypryjską stolicę produkcji tego trunku. Miejsce to uważane jest za największy port południowego Cypru i swoją turystyczną atrakcyjność zawdzięcza egzotycznym walorom nadmorskiego kurortu, który słynie z hucznych festiwali i przepięknej promenady. Pomimo swojego uroku Limassol nie uzyskał miana najpiękniejszego z cypryjskich miast, ale zdecydowanie warto tu zajrzeć i zwiedzić kilka ciekawych miejsc takich jak przystań portową lub stare miasto.
W starożytności miasto pełniło rolę ważnego centrum kultu Afrodyty i Apolla.

W chwili obecnej Limassol to głównie region turystyczny charakteryzujący się 10 kilometrową linią brzegową, na której umiejscowione są długie i wyjątkowo czyste plaże. Natrafimy tutaj na liczne centra handlowe oraz mnożące się tawerny i restauracje. Nie trzeba chyba dodawać, że tętniące tutaj życie nocne kusi swoim klimatem i przyciąga nie tylko turystów. Smakosze lokalnych trunków oraz innych tradycyjnych specjałów z pewnością zajrzą do piwnic z winami lub malutkich sklepików oferujących cypryjskie owoce.


Do najważniejszych zabytków Limassol, usytuowanych głównie w obrębie Starego Miasta możemy zaliczyć:

XIII-wieczny Zamek – budowla znajduje się w przeuroczym ogrodzie po północnej stronie starego portu. Miejsce to jest znamienne, ponieważ właśnie tutaj Ryszard Lwie Serce – przywódca III wyprawy krzyżowej, w 1191 roku poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry i koronował się na króla Anglii.
Aktualnie w zamku mieści się Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza.
W muzeum możemy podziwiać eksponaty takie jak: zachwycające swoim artyzmem talerze bizantyjskie, kolekcje monet oraz przedmioty liturgiczne.

Zamek Kolossi – nazwa tej imponującej budowli wywodzi się prawdopodobnie od Gerinusa de Colos, dawnego pana feudalnego tych włości. W 1210 r. ziemie te zostały przekazane przez króla Hugona I z dynastii Lusignanów braciom zakonu św. Jana – joannitom.

Muzeum Archeologiczne – muzuem znajduje się w pobliżu parku miejskiego i posiada wspaniałą kolekcją znalezisk z miasta oraz okolic.

Warto w Limassol także zwiedzić dawną turecką dzielnicę handlową, w której ujrzymy Stary oraz Nowy Meczet. Natkniemy się także na warsztaty rzemieślnicze, najróżniejsze sklepiki a także Główną Halę Targową.

Młyny chleba świętojańskiego – młyny zostały zbudowane w roku 1900, kiedy chleb świętojański był uważany jako jeden z głównych artykułów eksportowych na Cyprze. Dla niewtajemniczonych będzie pewnie interesujący fakt, iż ów chleb używano do wyrobu najróżniejszych produktów, takich jak filmy fotograficzne, wyroby medyczne, słodycze oraz czekolada. Młyny zachowały do dzisiaj oryginalne wyposażenie techniczne, dlatego też udostępniono je zwiedzającym osobom.

Park rzeźb -Park, który ciągnie się wzdłuż wału ziemnego przy nadbrzeżnej ulicy prezentuje aż 16 rzeźb, których autorami są cypryjscy oraz zagraniczni artyści. Rzeźby te były rezultatem dorocznych sympozjów artystycznych, które się odbyły w latach 1999-2001.

Galeria Miejska – W Galerii na uwagę zasługują dzieła dawnych oraz współczesnych artystów cypryjskich, takich jak np.: Adamandios Diamandis, Tilemachos Kanthos czy Christoforos Savvas.

W rejonie miasta Limassol natrafimy także na szczątki dwóch starożytnych miast – państw: Amathous, który znajduje się na wchodzie oraz leżący na zachodzie – Kourion. Przed udostępnieniem tych miejsc turystom – były poddane intensywnym pracom konserwatorskim.

Park rzeźb – Park, który ciągnie się wzdłuż wału ziemnego przy nadbrzeżnej ulicy prezentuje aż 16 rzeźb, których autorami są cypryjscy oraz zagraniczni artyści. Rzeźby te były rezultatem dorocznych sympozjów artystycznych, które się odbyły w latach 1999-2001.

Galeria Miejska – W Galerii na uwagę zasługują dzieła dawnych oraz współczesnych artystów cypryjskich, takich jak np.: Adamandios Diamandis, Tilemachos Kanthos czy Christoforos Savvas.

W rejonie miasta Limassol natrafimy także na szczątki dwóch starożytnych miast – państw: Amathous, który znajduje się na wchodzie oraz leżący na zachodzie – Kourion.
Przed udostępnieniem tych miejsc turystom – były poddane intensywnym pracom konserwatorskim.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!