Co zobaczyć w Limassol

Co zobaczyć w Limassol

Limassol – jest drugim co do wielkości miastem na Cyprze a ze względu na kwitnący przemysł winiarski uważa się je za cypryjską stolicę produkcji tego trunku. Miejsce to uważane jest za największy port południowego Cypru i swoją turystyczną atrakcyjność zawdzięcza egzotycznym walorom nadmorskiego kurortu, który słynie z hucznych festiwali i przepięknej promenady. Pomimo swojego uroku Limassol nie uzyskał miana najpiękniejszego z cypryjskich miast, ale zdecydowanie warto tu zajrzeć i zwiedzić kilka ciekawych miejsc takich jak przystań portową lub stare miasto.
W starożytności miasto pełniło rolę ważnego centrum kultu Afrodyty i Apolla.


W chwili obecnej Limassol to głównie region turystyczny charakteryzujący się 10 kilometrową linią brzegową, na której umiejscowione są długie i wyjątkowo czyste plaże. Natrafimy tutaj na liczne centra handlowe oraz mnożące się tawerny i restauracje. Nie trzeba chyba dodawać, że tętniące tutaj życie nocne kusi swoim klimatem i przyciąga nie tylko turystów. Smakosze lokalnych trunków oraz innych tradycyjnych specjałów z pewnością zajrzą do piwnic z winami lub malutkich sklepików oferujących cypryjskie owoce.

[bar group=”858″]

Do najważniejszych zabytków Limassol, usytuowanych głównie w obrębie Starego Miasta możemy zaliczyć:

XIII-wieczny Zamek – budowla znajduje się w przeuroczym ogrodzie po północnej stronie starego portu. Miejsce to jest znamienne, ponieważ właśnie tutaj Ryszard Lwie Serce – przywódca III wyprawy krzyżowej, w 1191 roku poślubił księżniczkę Berengarię z Nawarry i koronował się na króla Anglii.
Aktualnie w zamku mieści się Muzeum Cypryjskiego Średniowiecza.
W muzeum możemy podziwiać eksponaty takie jak: zachwycające swoim artyzmem talerze bizantyjskie, kolekcje monet oraz przedmioty liturgiczne.

Zamek Kolossi – nazwa tej imponującej budowli wywodzi się prawdopodobnie od Gerinusa de Colos, dawnego pana feudalnego tych włości. W 1210 r. ziemie te zostały przekazane przez króla Hugona I z dynastii Lusignanów braciom zakonu św. Jana – joannitom.

Muzeum Archeologiczne – muzuem znajduje się w pobliżu parku miejskiego i posiada wspaniałą kolekcją znalezisk z miasta oraz okolic.

Warto w Limassol także zwiedzić dawną turecką dzielnicę handlową, w której ujrzymy Stary oraz Nowy Meczet. Natkniemy się także na warsztaty rzemieślnicze, najróżniejsze sklepiki a także Główną Halę Targową.

Skomentuj