Związki zapowiadają strajk generalny

Zdaniem związkowców wybór jest jeden – albo CoLA powróci w całości albo Cypr czeka strajk generalny

Związkowcy mówią jasno – albo CoLA (Cost of Living Allowance) powróci w pełnym wymiarze albo pracownicy rozpoczną strajk generalny.

Federacja Pracodawców i Przemysłowców (Oev) jest rozczarowana i „głęboko zaniepokojona” oświadczeniami związków zawodowych Sek i Peo, aby zmobilizować swoich pracowników, jeśli dodatek z tytułu kosztów utrzymania (CoLA) nie zostanie przywrócony. Według Oeva, związki złożyły „niekonstruktywne oświadczenia” dotyczące dodatku z tytułu kosztów utrzymania.

Kilka dni przed rozpoczęciem dialogu publicznego na temat teraźniejszości i przyszłości CoLA, dwa związki wydają się wybierać drogę konfrontacji i konfliktu, stawiając ultimatum

Oev dodał, że są gotowi do owocnego dialogu, w dobrej wierze iz pozytywnym nastawieniem, aby szukać rozwiązań, które będą służyły krajowi w obliczu największej burzy gospodarczej, z jaką zetknęła się Europa od czasów II wojny światowej.

Wezwali też ministra pracy do wyjaśnienia sytuacji przed rozmowami, które mają się odbyć 7 listopada, „żeby był sens”.

We wtorek związek zawodowy Sek ostrzegł, że jeśli dodatek z tytułu kosztów utrzymania (CoLA) nie zostanie w pełni przywrócony, zmobilizuje swoich pracowników.

Przywrócenie dodatku z tytułu kosztów utrzymania nie podlega negocjacjom – powiedział sekretarz generalny związku Andreas Matsas.
Nie zawahamy się przed mobilizacją

Matsas wygłosił oświadczenia po zebraniu rady generalnej związku, które określiło linię związku zawodowego w związku z posiedzeniem Rady ds. Konsultacji Pracy (ESS) 7 listopada.

Minister pracy Kyriakos Koushos jest za pełnym zniesieniem współczynnika CoLA.

Odpowiadając na pytanie, co zrobi Sek, jeśli nie będzie promowana odbudowa CoLA, Matsas powiedział, że Sek uważa, że ​​w tej chwili oceniane są zdolności państwa do zarządzania sprawami społecznymi i poziom państwa opiekuńczego.

Zdecydowaliśmy, że w przypadku odmiennego podejścia ze strony pracodawców lub rządu do naszej prośby o pełne przywrócenie CoLA, nie zawahamy się zmobilizować – powiedział.

Jednocześnie lider Sek powiedział, że wyraża swoje zaangażowanie na rzecz wzmocnienia układów zbiorowych poprzez domaganie się podwyżek płac i poprawę świadczeń, kładąc szczególny nacisk i priorytet na konsolidację instytucji funduszy socjalnych jako drugiego filaru świadczeń emerytalnych.

Związki zawodowe są za, ministerstwo i pracodawcy przeciw.

Ciekawe co wyjdzie z rozmów…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading