Związki odrzucają propozycję rządu

Związki zawodowe odrzuciły propozycję mediacji rządu w sprawie nowego porozumienia w sprawie CoLA natomiast pracodawcy powiedzieli propozycji „tak”

Wczoraj zebrało się 13 związków zawodowych w celu omówienia tej sprawy – we wspólnym oświadczeniu stwierdzono, że syndykaty nie mogą zaakceptować stanowiska ministra pracy Yiannisa Panayiotou w sprawie CoLA

Związki stwierdziły, że każda nowa umowa „musi mieścić się w kontekście określonym w umowie przejściowej z 2017 r. w sprawie CoLA i pod żadnym pozorem nie akceptujemy elementów, które zniekształcają lub degradują filozofię rządzącą CoLA”.

Również wczoraj wieczorem Federacja Pracodawców i Przemysłowców (OEV) poinformowała, że ​​po długich rozważaniach przyjęła propozycję mediacji ministra.

Dziś ma odbyć się trójstronne spotkanie w tej sprawei.

Chcąc przełamać impas między związkami a pracodawcami, minister zaproponował przedłużenie umowy przejściowej z 2017 r. na kolejne trzy lata i zwiększenie CoLA do dwóch trzecich wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznaczałoby to, że udział CoLA wzrósłby do 66,67 procent z obecnych 50 procent.

W swoim oświadczeniu OEV powiedział, że zgadza się z proponowaną umową tymczasową, pod warunkiem, że minister wywiąże się ze swojej obietnicy znalezienia ostatecznego rozwiązania kwestii CoLA przed 2025 r.

Federacja stwierdziła, że ​​jest gotowa pójść na kompromis, ponieważ lubi „patrzyć z szerszej perspektywy” i nie zakłócać pokoju na rynku pracy.

Federacja powtórzyła, że ​​co do zasady nie zgadza się z wypłatą CoLA, którą postrzega jako „przestarzały system, który napędza inflację, pogłębia różnice w wynagrodzeniach między osobami o wysokich i niskich dochodach, nieproporcjonalnie wpływa na koszty produkcji, podważa konkurencyjność przedsiębiorstw, szkodzi eksportowi i prowadzi do erozji gospodarki jako całości”.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading