Związek partnerski zamiast ślubu?

[dropcap]W[/dropcap] ciągu ponad dwóch lat odkąd Cypr przyjął ustawę o partnerstwie cywilnym, w sumie odbyło się 344 takich „ślubów”, z czego 71 związków zawarły pary tej samej płci.

Przypomnijmy, że ustawa o związkach partnerskich reguluje kwestie separacji, alimentów, rent oraz spraw majątkowych ale nie zezwala na adopcje. Partnerstwo cywilne otwiera nowe możliwości dla par, które mieszkają razem od wielu lat i nie chcą zawierać związku małżeńskiego.

Jedną z przyczyn zawierania tego typu umów są koszty. Jak ustalili reporterzy Phileleftheros średni koszt ślubu wraz z weselem to wydatek około 21000€, natomiast całkowity koszt rejestracji związku partnerskiego to zaledwie 170€.

Przypominamy jednak, że zawarcie tego typu związku nie jest przewidziane polskim prawodawstwem i nie wywołuje w Polsce żadnych skutków prawnych. W myśl prawa unijnego partnerzy, którzy zawarli tego typu związek są uznawani jako „małżeństwa” we wszystkich krajach gdzie istnieją przepisy zezwalające na związki partnerskie (na mapce zaznaczone kolorem niebieskim).

 


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!