Zużyty papier do śmietnika?

Dlaczego na Cyprze nie wolno wyrzucać zużytego papieru toaletowego do muszli klozetowej tylko do stojącego obok kosza.

Osoby przylatujące na Cypr po raz pierwszy są co chwila zaskakiwane tym, co w Polsce jest nie do pomyślenia. Wystarczy udać się do toalety na lotnisku po wyjściu z samolotu aby zdziwić się znajdującą się tam informacją, która bardzo często brzmi: proszę nie wrzucać zużytego papieru do toalety.

Na Cyprze papier toaletowy wrzuca się do specjalnych, niewielkich rozmiarów pojemników, ustawionych obok klozetu. Osobom spoza tego kręgu kulturowego takie działanie może wydawać się nie sanitarne, jednak nie stwarza ono zagrożenia epidemiologicznego. Pojemniki bowiem są szczelnie zamykane i regularnie czyszczone.

Polacy rozumieją, że nie powinno się wrzucać do toalety zużytych pieluch czy podpasek, ale to, że nie wolno wrzucać papieru toaletowego jest pewnego rodzaju zaskoczeniem.

Wyjaśnijmy więc skąd ten zakaz.

Wrzucenie papieru toaletowego do kanalizacji skutkuje jej zatkaniem. Rury bowiem są stare, wąskie i nieczyszczone regularnie. Ponadto nie ma w nich odpowiedniego  napowietrzania. W efekcie tworzy się podciśnienie, prowadzące do spiętrzania się ścieków w rurach, przy jednoczesnym wytrącaniu się na ich ściankach części zanieczyszczeń. Nierozłożony papier, połączony z powstałą mazią, jest szczególnie niebezpieczny w zgięciach, gdzie tworzy zator. A od zatoru już o krok do wybicia kanalizacji razem z zanieczyszczeniami na powierzchnię.

Kolejną sprawą jest sposób łączenia rur kanalizacyjnych.

Stosowanym od lat rozwiązaniem w Polsce jest łączenie rur na zasadzie osadzania – z jednej strony rura ma kształt kielicha tak aby bez oporu weszła w niego kolejna. Na Cyprze, w wielu przypadkach nie stosowano takiego rozwiązania i rury łączone są specjalnymi opaskami zewnętrznymi. Z czasem, w szczelinach łączenia tworzą się właśnie zatory.

Niestety, ale na Cyprze system kanalizacyjny jest bardzo rzadko oczyszczany, zwłaszcza jeżeli mowa o tym znajdującym się w hotelach czy też blokach prywatnych. Gminy dbają o główne rury kanalizacyjne, ale te znajdujące się w budynkach prywatnych w większości przypadków wymagają remontów.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading