Zniszczony bagaż

Zniszczony bagaż – to coś z czym zapewne każdy z Was już nie raz się spotkał. Urwane kółka, przecięta walizka czy po prostu wyłamane zamki. Do kogo zwrócić się o odszkodowanie i jakie macie prawa – postaramy się odpowiedzieć.
Gdy w czasie podróży samolotem, po wylądowaniu w porcie docelowym stwierdzimy, że nasz bagaż jest uszkodzony należy udać się do stanowiska „Zaginiony bagaż” (po angielsku to zwykle „Lost Luggage” lub „Lost & Found”). Tam razem z pracownikiem obsługi naziemnej należy udokumentować uszkodzenia i sporządzić raport nieprawidłowości bagażowej, tzw. PIR (z ang. Property Irregularity Report), który jest podstawą do reklamacji.
Obowiązki przewoźników lotniczych w przypadku zniszczenia, a także opóźnienia lub zagubienia bagażu, reguluje Konwencja Montrealska. W przypadku uszkodzenia bagażu lub gdy wystąpiło zagubienie lub opóźnienie w jego dostarczeniu pasażer może mieć prawo do odszkodowania w wysokości do 1220 euro. Linie lotnicze są jednak zwolnione z odpowiedzialności, jeśli podjęły wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec szkodom lub gdy nie miały możliwości podjęcia takich kroków.
W przypadku uszkodzenia bagażu należy złożyć skargę u przewoźnika w ciągu siedmiu dni od daty otrzymania bagażu. Jak zwykle, kluczowe znaczenie ma przedstawienie odpowiednich dokumentów. Po stwierdzeniu zniszczenia naszego bagażu należy zgłosić się do biura obsługi w hali przylotów i jeszcze na lotnisku wypełnić formularz nieprawidłowości bagażowej tzw. PIR.
Koniecznie trzeba też zapoznać się z warunkami reklamacji przewoźnika, ponieważ może on żądać dołączenia innych dokumentów. Linie lotnicze najczęściej wymagają przedstawienia formularza nieprawidłowości bagażowej (PIR), potwierdzenia odbioru bagażu (o ile został on dostarczony z opóźnieniem, a nie na lotnisku), przywieszki bagażowej, fotografii uszkodzonego bagażu (a także uszkodzonych przedmiotów z zawartości torby, jeśli skarga także je obejmuje). Jeśli z bagażu zniknęły jakieś przedmioty, należy przedstawić ich listę wraz z wyceną i rachunkiem potwierdzającym ich wartość. Odpowiednim rachunkiem należy też potwierdzić wartość samej walizki. Przewoźnicy wymagają także przesłania biletu lotniczego lub kopii potwierdzenia rezerwacji na dany rejs.
Co ważne, zamiast rachunków można też przedstawić inny dokument potwierdzający wartość przedmiotów – na przykład cennik ze sklepu internetowego producenta.
Następnie należy złożyć reklamację do linii lotniczej, pamiętając o terminie siedmiu dni od odbioru uszkodzonego bagażu.
Powyższe zasady obowiązują wszystkie linie lotnicze, nie tylko te regularne ale także tak zwane tanie linie jak Ryanair czy WizzAir. Oczywiście, będą one się starały za wszelką cenę uniknąć odszkodowania za straty – taka jest polityka firm.
Więcej informacji o prawach pasażerów można uzyskać na stronie internetowej Stowarzyszenia Przyjazne Latanie lub pod numerem telefonu + 48 737 483 737. 

opracowano na podstawie tekstu ze strony





Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from CYPR24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading