Znęcanie w szkołach będzie przestępstwem

Projekt nowej ustawy kwalifikującej znęcanie się w szkołach jako przestępstwo został złożony w parlamencie

Projekt ustawy, który został złożony w parlamencie stanowi, że znęcanie się w szkole, w miejscu pracy i w wojsku na Cyprze stanowi przestępstwo. Sprawcom grozi kara pozbawienia wolności do 12 miesięcy i/lub kara do 2000 euro.

Tak podaje Philenews, dodając, że projekt ustawy został złożony wspólnie przez przewodniczącą Izby Reprezentantów Annitę Demetriou i Andreasa Pashourtidesa z opozycji Akel.

Celem projektu jest wyeliminowanie tego rodzaju aktów, które, zgodnie z projektem ustawy, prowadzą do fizycznego i/lub psychicznego znęcania się nad ofiarami.

Stanowi ona, że ​​kryminalizacja znęcania się ma zastosowanie do uczniów w wieku od 14 do 18 lat, którzy uczęszczają do szkoły publicznej lub prywatnej, oraz które z racji swojego statusu uczęszczają do korepetycji lub szkoły letniej i nie ukończyły 21 lat.

Znęcanie się w szkole definiuje się jako powtarzające się i celowe stosowanie przemocy psychicznej przez jednego lub więcej uczniów w szkole lub innym pokrewnym miejscu wobec ucznia, który jest celem” – napisano

W zakresie mobbingu w miejscu pracy projekt ustawy odnosi się do powtarzającego się molestowania moralnego (mobbing) i manipulacji psychologicznej (gaslighting). Są to określenia przypisywane mobbingowi w miejscu pracy, poprzez działania lub inne metody, stosowane systematycznie i celowo – zwykle z pozycji władzy. 

W większości przypadków takie zdarzenia pozostają ukryte ze względu na wstyd i wywołanie poczucia samooskarżenia ze strony ofiary” – czytamy w projekcie ustawy.

Zarówno znęcanie się w miejscu pracy, jak i znęcanie się w wojsku wymaga skutecznych środków represyjnych i w tym celu proponuje się, aby kryminalizacja takich czynów podlegała karze surowszej niż ta przewidziana w przepisach Kodeksu karnego lub innych ustaw”. – napisano w uzasadnieniu projektu

Pewne jest jedno – policja będzie miała sporo pracy – udowodnienie tego typu przestępstw może być bardzo trudne…


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue Reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!