Znane w Polsce pylony pojawią się na Cyprze?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że znane w Polsce pylony pojawią się wkrótce przy cypryjskich autostradach

O sprawie budowy MOP’ów (miejsc obsługi podróżnych) przy cypryjskich autostradach pisaliśmy już jakiś czas temu, teraz sprawa nabiera „rozpędu”.

Zgodnie z unijnymi przepisami, MOPY przy autostradach powinny być umieszczone w odległości nie mniejszej niż 15 km. Aby droga utrzymała status autostrady muszą przy niej znajdować się miejsca obsługi podróżnych wyposażone między innymi w całodobowe parkingi (dla wszystkich pojazdów), stacje benzynowe, odpowiednia infrastruktura dla potrzeb higieny (łazienki z prysznicami) oraz punkty gastronomiczne.

W całej Europie takie punkty są – na Cyprze ich nie ma.

Już poprzedni rząd zastanawiał się nad możliwością utworzenia tego typu punktów.

Teoretycznie, powinno być ich na Cyprze kilka, minimum po jednym z każdej strony autostrady, pomiędzy Limassol i Pafos, Limassol i Larnaką, Larnaką i Nikozją oraz Larnaką i Agia Napą.

Niestety, jak sami doskonale wiecie tego typu punktów nadal nie ma. I tu pojawia się problem, gdyż budowane z dofinansowaniem unijnym autostrady muszą je po prostu mieć – jeżeli nie powstaną Cypr będzie musiał zwrócić otrzymane dofinansowanie.

Z tego co udało nam się ustalić, jedna z polskich firm, która ma doświadczenie w zarządzaniu MOP’ami w Polsce zamierza uruchomić je także na Cyprze – trwają rozmowy z cypryjskim rządem na ten temat.

Pytanie tylko czy będzie odpowiednia liczba chętnych aby z takich punktów korzystać, skoro najdłuższy odcinek autostrady to niespełna 180 km pomiędzy Pafos i Agia Napą…

Z drugiej jednak strony być może dzięki MOP’om mieszkańcy i turyści będą mieli w końcu dostęp do całodobowych stacji benzynowych z obsługą a nie z automatami


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading