Znamy datę strajku generalnego

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że trzydniowy strajk generalny planowany jest na koniec stycznia

Związkowcy stawiają sprawę jasno – albo CoLA powróci do wymiaru sprzed kryzysu, albo Cypr ogarnie strajk generalny. Do tej pory nikt chyba w to nie wierzył, że związkowcy zdecydują się na taki krok, minister pracy zaczyna chyba jednak zdawać sobie sprawę z tego co strajk generalny może oznaczać dla cypryjskiej gospodarki.

Nastąpiło pewne przesunięcie w stosunku do znanych pozycji – powiedział minister pracy po ostatnim spotkaniu.
Związki zawodowe dały mi do zrozumienia, że ​​są gotowe zaakceptować stopniowe przywrócenie CoLA. Z drugiej strony pracodawcy akceptują porozumienie z lipca 2017 r. i zobowiązują się do jego realizacji, czyli wypłaty 50 proc. CoLA.

No tak, pracodawcy prosili kilka lat temu o to aby pracownicy odstąpili na jakiś czas ze swoich praw – ci się zgodzili a teraz właściciele firm sądzą, że tak będzie zawsze…

Związki stanowczo mówią nie! Koniec kropka. Porozumienie ograniczające CoLA miło obowiązywać jakiś czas i albo wróci tak jak było to wcześniej ustalane, albo Cypr stanie w strajku generalnym.

Minister zaapelował do poczucia odpowiedzialności obu stron za uniknięcie akcji protestacyjnej. Sam rząd nie może narzucić decyzji, więc rozwiązanie należy do związkowców i pracodawców.

Niepokoje pracownicze to ostatnia rzecz, jakiej ktokolwiek chce w obecnej sytuacji gospodarczej — zauważył Koushos

Częściowa płatność CoLA została wznowiona w styczniu 2018 r., po jej zamrożeniu w lipcu 2011 r. Zgodnie z umową przejściową, od 2018 r. CoLA jest wypłacana pod warunkiem, że drugi i trzeci kwartał poprzedniego roku podatkowego odnotują wzrost PKB.

W obecnym układzie stawka CoLA jest ograniczona do połowy rocznego wzrostu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. Zasiłek indeksowany jest wypłacany raz w roku, w styczniu.

Pracodawcy początkowo powiedzieli, że chcą całkowitego zniesienia zasiłku, ale teraz zasygnalizowali, że są gotowi utrzymać CoLA na poziomie 50 procent. Związki zawodowe twierdzą, że zaakceptują tylko nowe porozumienie gwarantujące przywrócenie CoLA w 100 procentach – jeśli nie natychmiast, to przynajmniej stopniowo przez pewien czas.

Minister dostał jeszcze zaledwie kilka dni na rozwiązanie problemu – związkowcy zapowiadają strajk generalny od 23 stycznia do 26 stycznia.

Sotiroulla Charalambos, szefowa lewicowego związku zawodowego PEO, powiedziała, że – szanując kodeks stosunków pracy – dadzą kolejne 10 dni, zanim rozpoczną się strajki.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading