fbpx

Zmienili nazwę głównej ulicy w mieście duchów

Po wizycie prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana w Varosha, strona turecka zmieniła nazwę głównej arterii miasta, Kennedy Avenue.

Według doniesień aleja, symbol niegdysiejszego głównego kurortu turystycznego na wyspie, została przemianowana na cześć Semih Sancara, szefa sztabu generalnego Turcji w latach 1973-1978. To właśnie Sencar był szefem sztabu generalnego Turcji podczas inwazji na Cypr w 1974 roku.

Na głównej ulicy miasta duchów znajduje się w tej chwili ścieżka rowerowa. Zwiedzający mogą wypożyczyć jeden z 600 rowerów podarowanych przez gminę Konya w Turcji aby zwiedzić okolicę.

Gmina Famagusta zdecydowanie potępiła zmianę nazwy ulicy, podkreślając, że zgodnie z prawem międzynarodowym jedynym legalnym i uznanym organem, który ma prawo do nadawania nazw ulicom na tym terenie jest gmina Famagusta.

To ogromna prowokacja i brak szacunku z jednej strony dlatego, że jest szefem sztabu tureckich sił zbrojnych, który był u steru armii tureckiej podczas tureckiej inwazji na Cypr, a z drugiej, ponieważ jest to jedna z głównych historycznych i ruchliwych ulic naszego miasta – napisano w oświadczeniu

Przypomnijmy, że obszar ten był zamknięty od sierpnia 1974 r., Kiedy została porzucona przez grecką ludność cypryjską przed atakującą armią turecką. Władze obszarów okupowanych otworzyły te tereny ponownie wbrew postanowieniom traktatów i decyzji ONZ tuż przed wizytą prezydenta Turcji Tayyipa Erdogana pomimo sprzeciwu społeczności międzynarodowej.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!