Zmiany w sądach cywilnych

Koniec z odraczaniem spraw sądowych – proces ma trwać kilka dni

Pracownicy sądów są przeciwko wprowadzeniu nowych przepisów, cypryjski Sąd Najwyższy podjął jednak jednoznaczną decyzję : nowe prawo wchodzi w życie od 1 września 2023. Koniec. Kropka.

Nowe regulacje dotyczą sposobu zgłaszania roszczeń i ich późniejszego rozstrzygania i są identyczne z tymi stosowanymi w Anglii. Celem wprowadzenia nowych przepisów jest przyspieszenie procedur i jednocześnie odciążenie inicjatyw w zakresie sposobu prowadzenia sprawy, która ma zostać przekazana sędziom, a z rąk prawników, jak miało to miejsce do teraz. W ten sposób nie będą wymagane i udzielane ciągłe odroczenia rozprawy.

Strony – jak wyjaśnia prezes prawników – muszą podjąć ostatnią próbę pozasądowej ugody, zanim złożą pozew, w którym najczęściej dochodzić będzie odszkodowania lub kwot wymaganych ustawami lub transakcjami.

Przewiduje się także, że od chwili rozpoczęcia rozprawy pozew zakończy się w krótkim czasie, gdyż sąd będzie odpowiadał za wyznaczanie terminów ciągłych, a nie jak ma to miejsce obecnie po 2-3 miesiącach lub nawet więcej. W rzeczywistości przewiduje się, że w momencie rozpoczęcia rozprawy w sprawie wszystko będzie gotowe i nie będzie czasu na pisma procesowe ani inne istotne dokumenty, aby zaoszczędzić czas.

Izba Adwokacka Pancypriot uruchomiła już webinaria dla swoich członków, aby poinformować ich o nowych przepisach postępowania cywilnego, natomiast 7 września organizowana jest konferencja, podczas której wystąpią sędziowie i prawnicy z Wielkiej Brytanii.

W chwili obecnej rozpatrzenie pozwu jest jedną z najbardziej czasochłonnych procedur w sądach cypryjskich , a jej zakończenie trwa od 7 do 10 lat. 

Aktualnie zaległości to 42 000 spraw w toku – poszkodowani czekają latami na znalezienie sprawiedliwości w sporze finansowym.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading