fbpx

Zmiany w obostrzeniach

Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zdecydowano o zmianach w obostrzeniach obowiązujących na Cyprze.

Cypryjskie media spekulowały, że rząd może znacznie zaostrzyć środki covid’owe – na szczęście tak się nie stało. Można śmiało powiedzieć, że zamiast zaostrzać środki, rząd postanowił je nieco polucować.

Od 17 stycznia do 16 lutego w szkołach podstawowych i średnich wprowadzana jest polityka „testu pozostania”, mająca na celu utrzymanie funkcjonowania szkół i wykrywanie pozytywnych przypadków w odpowiednim czasie. Zgodnie z tą zasadą bliskie kontakty potwierdzonych zachorowań, niezależnie od statusu szczepienia, zamiast być izolowane, będą poddawane codziennemu szybkiemu testowi przez okres pięciu dni. 
Decyzja ta dotyczy tylko uczniów, a szybki test przeprowadzą mobilne jednostki ministerstwa zdrowia, które odwiedzą szkoły.


Rząd zdecydował o przedłużeniu ogłoszonych wcześniej obostrzeń do końca stycznia 2022 roku.


Od 13 stycznia zostanie zniesiony zakaz odwiedzania domów opieki i struktur zamkniętych. Do domów opieki będą mogli wejść jednak ci, którzy ukończyli program szczepień i nie upłynął okres siedmiu miesięcy od ostatniej dawki, lub że mają świadectwo rekonwalescencji nie starsze niż 90 dni oraz osoby, które otrzymały dawkę przypominającą.  
Wszystkie osoby, bez znaczenia na fakt szczepienia czy wyzdrowienia, muszą okaząć negatywny szybki test nie starszy niż 24 godziny.

ZOBACZ TAKŻE:
>>> Aktualne zasady podróży z Cypru i na Cypr >>>

O zmianie zasad przylotu na Cypr pisaliśmy już wcześniej. Przypomnijmy, że od piątku od godziny 5:00 osoby podróżujące na Cypr w wieku powyżej 12. roku życia będą miały możliwość przedstawienia władzom po przyjeździe testu PCR wykonanego nie później niż 72 godziny przed wylotem lub szybkiego testu wykonanego nie później niż 24 godziny przed wylotem , niezależnie od historii szczepień.
Pasażerowie nadal będą musieli przejść test PCR po przybyciu, niezależnie od historii szczepień. Koszt testu to 15€ na lotnisku w Larnace i 19€ na lotnisku w Pafos.
Ponadto wszyscy pasażerowie w wieku powyżej 12 roku życia muszą przejść szybki test 72 godziny po przybyciu, z wyjątkiem tych, którzy otrzymali zastrzyk przypominający szczepionki Covid-19.

Przypominamy także, że wszystkie osoby przylatujące na Cypr są zobowiązane także do rejestracji w systemie Cyprus Flight Pass.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!