fbpx

Zmiany w kwarantannie

Ministerstwo zdrowia wydało zaktualizowane instrukcje dotyczące tego, kiedy potwierdzone przypadki koronawirusa i ich kontakty mogą zakończyć kwarantannę.

Zgodnie z zaleceniami, bezobjawowi nosiciele, którzy pozostają bezobjawowi do końca samoizolacji 10 dni po pobraniu próbki dodatniej, mogą zostać uwolnieni 11 dnia. Przypadki łagodne i średnie mogą również zakończyć samoizolację 11. dnia po początkowych objawach, gdy gorączka nie pojawiła się przez co najmniej pierwsze trzy dni (bez zastosowania leków przeciwgorączkowych), a także złagodzenie pozostałych objawów.


Przed zwolnieniem z kwarantanny należy skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że spełnione są wszystkie kryteria jej zakończenia.


Nowe zalecenia dotyczą wszystkich osób, które należą do powyższych dwóch grup przypadków (bezobjawowych lub z łagodnymi/umiarkowanymi objawami), niezależnie od ich historii szczepień.

W przypadku kwarantanny osób będących bliskimi kontaktami, w chwili obecnej obowiązuje z niej zwolnienie w następujących przypadkach:

  • bliskie kontakty z kartoteką szczepień są natychmiast wykluczane z izolacji, jeśli ukończyły harmonogram szczepień szczepionką dwudawkową lub po 14 dniach szczepienia jednodawkowego.
  • bliskie kontakty bez wykazu szczepień muszą pozostawać w obowiązkowej samoizolacji przez 14 dni od ostatniego kontaktu z przypadkiem, niezależnie od wyniku laboratoryjnego.
  • bliskie kontakty bez ewidencji szczepień mogą zostać zwolnione wcześniej tylko z ujemnym wynikiem testu PCR w 7. dniu z dowolnego zatwierdzonego laboratorium na własny koszt.

Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!