fbpx

Zmiany dla ozdrowieńców

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na Covid-19, będą musiały wypełnić formularz elektroniczny, jeśli chcą uzyskać certyfikaty zwolnienia po zakończeniu okresu kwarantanny.

Zgodnie ze zaktualizowanymi wytycznymi ogłoszonymi w sobotę, od teraz wszystkie potwierdzone przypadki będą otrzymywały link i kody dostępu SMS-em na numer telefonu komórkowego, który podali podczas wykonywania testu. Osoby z pozytywnym wynikiem testu muszą wypełnić formularz swoimi danymi osobowymi, kontaktami i kim jest ich lekarz ogólny (GP), „w celu uzyskania zaświadczeń o zwolnieniu po zakończeniu okresu kwarantanny”. Osoby uznane za pozytywne mogą wypełnić formularz za pomocą smartfona, tabletu lub komputera pod   adresem https://phase.ucy.ac.cy/ .

Kod dostępu jest ważny 72 godziny od momentu odebrania SMS-a.

Jeśli ten formularz nie zostanie poprawnie wypełniony, to sprawy nie otrzymają zaświadczeń o zwolnieniu potrzebnych do udowodnienia ich odzyskania i nie mogą otrzymać żadnego zaświadczenia z Republiki Cypryjskiej – podkreśliło ministerstwo.

Potwierdzone przypadki z łagodnymi objawami mogą izolować się w domu przez wymagany okres izolacji (patrz protokół zwolnienia na https://www.pio.gov.cy/coronavirus/eng/categories/information-guidelines ). To samo dotyczy potwierdzonych przypadków, które były hospitalizowane i zostały wypisane ze szpitala; mogą kontynuować pozostały okres izolacji w swoim domu. Decyzję tę należy podjąć po telefonicznej ocenie lekarza i wcześniej zapewnić odpowiednie warunki izolacji w domu, a także częstą komunikację z pracownikiem służby zdrowia. Jeżeli zastosowanie wszystkich poniższych wytycznych nie jest możliwe, istnieje bezpłatna publiczna kwarantanna i bezpłatny transport po uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia.


Jeśli nie otrzymasz SMS-a z kodami dostępu i linkiem w ciągu 24 godzin od pozytywnego wyniku testu, powinieneś skontaktować się z zespołem śledzenia kontaktów pod numerem 22771923 (od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-00:00) lub wysłać e-mail [email protected] lub laboratorium, które wykonało badanie, aby sprawdzić, czy wszystkie ich dane kontaktowe zostały poprawnie przesłane do ministerstwa zdrowia.


Zaszczepione osoby, które mają pozytywny wynik laboratoryjny na SARS-COV-2, również muszą się izolować.

Resort przypomina też, że osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu, muszą informować swoje kontakty. Bliski kontakt to:

  • Osoba, która mieszka z potwierdzonym przypadkiem.
  • Osoba, która miała bezpośredni kontakt fizyczny z potwierdzonym przypadkiem (np. uścisk dłoni).
  • Osoba, która miała kontakt twarzą w twarz z potwierdzonym przypadkiem z odległości mniejszej niż 2 metry i trwającą dłużej niż 15 minut lub częstymi kontaktami z odległości mniejszej niż 2 metry w ciągu 24 godzin.
  • Osoba znaleziona w pomieszczeniu (np. sala lekcyjna, kino, poczekalnie szpitalne itp.) z potwierdzonym przypadkiem przez ponad 15 minut iw odległości mniejszej niż 2 metry.
  • Pracownik służby zdrowia lub inna osoba zajmująca się opieką zdrowotną w przypadku COVID-19 lub personel laboratorium zajmujący się potwierdzoną próbką przypadku bez użycia odpowiedniego sprzętu ochronnego lub w przypadku jego uszkodzenia.
  • Towarzysz na pokładzie samolotu siedzący do dwóch rzędów (w każdym kierunku) od przypadku potwierdzonego, osoby podróżujące razem lub opiekujące się pacjentem, członkowie załogi obsługujący część samolotu, w której siedział pacjent (ewentualnie wszyscy pasażerowie siedzący w tej samej sekcji ), nawet wszyscy pasażerowie lotu mogą być uważani za bliskie kontakty, jeśli ze względu na poważne objawy pacjenta i ruchy pacjenta w samolocie (pociąga to za sobą większe narażenie)

W celu śledzenia kontaktów przypadek musi zgłosić bliskie kontakty, które miał 2 dni przed wystąpieniem objawów lub 2 dni przed datą badania w przypadkach bezobjawowych (biorąc pod uwagę najstarszą datę).

Aby uzyskać ogólne informacje na temat COVID19, zadzwoń pod numer 1474 (poniedziałek-niedziela 08:00-20:00).

Aby zgłosić jakiekolwiek objawy, skontaktuj się z lekarzem lub infolinią 1420 (24 godziny).

W przypadku problemów z protokołem wydania, skontaktuj się z [email protected] lub 22605306 (od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-20:00).

Aby uzyskać dalsze instrukcje i wyjaśnienia, skontaktuj się z zespołem ds. śledzenia kontaktów 22771923 lub wyślij e-mail na adres [email protected] (poniedziałek-niedziela 08:00-00:00).


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!