[dropcap]K[/dropcap]omisja Europejska postanowiła zapytać obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej czy należy zmienić ustawodawstwo dotyczące zmiany czasu z zimowego na letni. O ustaleniach dotyczących czasu letniego mówi unijna dyrektywa z 2001 r., która harmonizuje datę i czas jego wprowadzenia we wszystkich państwach członkowskich. Uzasadnieniem jest sprawne funkcjonowanie nie tylko transportu i komunikacji, ale również innych sektorów przemysłu, które wymagają stałego, długookresowego planowania.
Obecnie godzinę zmienia się w ostatni weekend marca i października. Do PE trafiają setki petycji niezadowolonych z tego stanu rzeczy obywateli. KE wiele razy odpowiadała na pytania w tej sprawie, za każdym razem jednak odmawiając zajęcia się nią dogłębnie. Tym razem jednak Parlament Europejski postanowił w tej sprawie zapytać społeczeństwo.
[dropcap]R[/dropcap]ozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich, z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku ze zmiany czasu zrezygnowała Rosja. W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-49 i 1957-64; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
A Wy co sądzicie o zmianie czasu? Ankieta dotycząca tej sprawy jeszcze w tym miesiącu ma pojawić się na stronach internetowych Parlamentu Europejskiego.
Zostaw swój komentarz: