fbpx

Złożono pozew przeciwko obowiązkowym testom uczniów

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Grupa rodziców złożyła pozew przeciwko państwu, kwestionując wymóg poddania się testom na koronawirusa dzieci w wieku szkolnym i konieczności noszenia masek.

Pierwsza rozprawa odbędzie się 4 maja w Sądzie Rejonowym w Nikozji. Prawnicy złożyli wniosek o wydanie nakazu natychmiastowego uchylenia tych środków do czasu wydania przez sąd orzeczenia w sprawie.

Główny prawnik Yiannos Georgiades powiedział, że dekrety wydane przez ministra zdrowia, oparte na artykule 6 ustawy o kwarantannie, są niezgodne z prawem. Dzieje się tak, ponieważ artykuł, o którym mowa, upoważnia gabinet do wydawania rozporządzeń, ale nie dekretów. Ponadto wszelkie zarządzenia wydane na mocy tej ustawy muszą być przedkładane parlamentowi do zatwierdzenia.


Zdaniem prawników jedynym sposobem, jaki władza wykonawcza może zastosować w celu ograniczenia swobód obywatelskich, jest powołanie się na artykuł 183 konstytucji – ogłoszenie stanu wyjątkowego.


Gdy państwo ogłosi stan wyjątkowy, nadal wymaga zgody parlamentu. A stan wyjątkowy trwa tylko dwa miesiące; następnie może zostać przedłużony, ale ponownie wymaga zgody prawodawcy.

„Jest to pilna sprawa, ponieważ bezpośrednio wpływa na prawa dziecka, z naruszeniem artykułu 7 dotyczącego nietykalności cielesnej i artykułu 20 dotyczącego prawa do nauki. Ponadto środki ograniczające są sprzeczne z międzynarodowymi konwencjami dotyczącymi ochrony dzieci i praw człowieka w odniesieniu do biomedycyny. ”

Georgiades zauważył, że nikt nie stoi ponad prawem, dotyczy to także władzy wykonawczej.

To już kolejna sprawa przeciwko Cyprowi złożona w sądzie, która dotyczy ogłaszanych dekretów…


Zostaw swój komentarz:

Nasze teksty wprost na maila:

Podaj adres mailowy a codziennie wieczorem otrzymasz od nas wszystkie opublikowane teksty wprost do skrzynki odbiorczej.

Zaplanuj swoją podróż


Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!