Złoty interes złodziei katalizatorów

Katalizatory kradzione są już w biały dzień – złodzieje mają specjalny sprzęt do ich wycinania

Kradzież katalizatorów z pojazdów stała się plagą, a dwie osoby posunęły się nawet próby zabójstwa, aby uniknąć aresztowania. Złodzieje kradną je nawet w środku dnia na oczach przechodniów.

W Paluriotissa o 10:00 rano dwóch mężczyzn weszło pod pojazd zaparkowany na otwartej przestrzeni i w mgnieniu oka usunęli katalizator. Sąsiad, który widział ich ruchy, poinformował policję, ale do czasu przybycia członków komisariatu w Omorfitas sprawcy zniknęli.

Katalizatory są kradzione, aby je odsprzedać lub usunąć bardzo fragment platyny, rodu i palladu i ma pewną wartość. Cały czas operacji usuwania trwa tylko 30 sekund – złodzieje mają specjalną maszynę na baterie (zwaną smokiem). 

Wymiana katalizatorów kosztuje kilkaset euro, a bez nich pojazdy, oprócz emitowanego przez nie hałasu, nie przechodzą kontroli technicznej. 

Według danych Policji od początku roku do 31.10.2022 r. zgłoszono 473 kradzieże katalizatorów i aresztowano 44 podejrzanych. Większość miała miejsce w Larnace (177) – aresztowano 20 osób. Kolejne 149 spraw z ośmioma aresztowaniami miało miejsce w Nikozji. W Limassol zgłoszono 130 kradzieży katalizatorów – 14 podejrzanych zostało aresztowanych, w Famaguście zgłoszono kradzież dziewięciu katalizatorów a w Pafos sześciu.

W ubiegłą sobotę na terenie Larnaki mieszkańcy zauważyli dwóch mężczyzn odcinających i kradnących katalizator z zaparkowanego samochodu. Mieszkańcy podeszli do dwóch podejrzanych, którzy widząc ich obecność, wsiedli do samochodu i potrącili 34. letniego mężczyznę, który szedł ulicą . Sprawcy opuścili miejsce zdarzenia swoim pojazdem.

34-latek został poważnie ranny w twarz, klatkę piersiową i ramię, gdzie doznał kilku złamań. Został przewieziony do Szpitala Ogólnego w Larnace, gdzie jest leczony, w ciężkim, ale stabilnym stanie. 

W sprawie aresztowano dwie osoby z Larnaki, którym postawiono zarzut usiłowania zabójstwa i które już przebywają w areszcie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading