fbpx

Złote paszporty – Bank Centralny zaprzecza braniu udziału w programie.

Bank Centralny zaprzecza, potwierdza jednak śledztwo w sprawie o której nie wiedział.

Bank Centralny Cypru (CBC), poinformował, że nie był zaangażowany w jakimkolwiek stopniu w sprawy wydawania obywatelstwa przez program inwestycyjny. Miał chyba jednak świadomość procederu jeśli zamierzał ukarać bank, który zajmował się sprawą malezyjskiego biznesmena poszukiwanego przez władze tego kraju, Jho Low. 

Dochodzenie w sprawie korupcji trwa. 

Przedstawiciel CBC powiedział, że nie otrzymano żadnych uprawnień w tej sprawie i nikt nigdy nie poszukiwał w CBC opinii na temat wniosków złożonych przez cudzoziemców lub w ich imieniu.

Jeśli wierzyć tym zapewnieniom, winnych należy szukać gdzie indziej?

Jeśli chodzi o Low, któremu przyznano obywatelstwo cypryjskie, pomimo poszukiwania go przez Malezję w związku z kradzieżą miliardów z funduszu państwowego, CBC poinformowało, że nakazało dochodzenie, gdy tylko historia ujrzała światło dzienne, pod koniec 2019 roku, ale z powodu pandemii nastąpiło opóźnienie w śledztwie.

„Ostateczna decyzja zostanie wydana w tych dniach, co będzie karą” dla banku, powiedział przedstawiciel CBC.

Pomimo oznaczenia jako “wysokie ryzyko”, lokalni mediatorzy złożyli wniosek i w czerwcu 2015 r. Low przelał blisko 6 mln euro na konto w Bank of Cyprus.


Low podobno kupił nadmorską rezydencję w Ayia Napa za 5 milionów euro i otrzymał obywatelstwo w ciągu kilku dni. Przekazał również około 310 000 euro arcybiskupowi Chryzostomosowi, który “dał dobre słowo do posługi wewnętrznej”.


Och, jaki ten Złotousty jest miłosierny!

Źródła bankowe podały wtedy, że nabrały podejrzeń, ale dopiero po fakcie i zgłosiły Low do jednostki przeciwdziałającej praniu brudnych pieniędzy. Bank zamknął również wszystkie rachunki Lowa.

Podobno tak było, ale kasę ktoś za to wziął. Teraz wszystkie brudy należy jak najszybciej wyprać, a znając cypryjskich urzędnikòw, jeszcze i na tym ktoś się wzbogaci.

Sprawa jest rozwojowa i jeszcze chyba nie jedno nas w niej zaskoczy.

Plan inwestycyjny został wstrzymany w listopadzie 2020, ale cypryjski rząd na samym halloumi się nie utrzyma, zatem będzie musiał wymyślić kolejny genialny plan zachęcający inwestoròw do zalepiania dziur w cypryjskim budżecie.

Czekamy na dalsze informacje.


Zostaw swój komentarz:

Więcej w tym temacie:


error: UWAGA: Zakaz kopiowania!