Zivania jest z winogron!

Na rynku pojawiają się różne odmiany Zivania – ta oryginalna jest robiona tylko i wyłącznie z winogron. Posłowie interweniują.

Ziwaniaziwana (gr. ζιβανία, ζιβάνα; tur. zivaniya) – tradycyjny cypryjski napój alkoholowy, destylowany z wytłoków winogronowych oraz wytrawnych win z lokalnych szczepów Mavro i Xynisteri. Zawartość alkoholu wynosi ok. 45%. – taka definicja cypryjskiego trunku jest opublikowana przez Wikipedię.

Dlaczego więc, na rynku, możemy kupić Zivanię z granatów czy innych owoców? Takową można spotkać na festynach czy festiwalach.

Zivania jest produktem POP (Designated Product) i może być wytwarzana wyłącznie z winogron. Wszystko inne jest nielegalne i nie może być oznaczone jako Zivania. Dodatkowo jest ona wpisana na unijną listę ChNP (chroniona nazwa pochodzenia).

Poseł DIKO Christos Orfanidis poinformował Offsite, że złożył wniosek o dyskusję nad ochroną tego trunku podczas obrad parlamentu.

Jego zdaniem nazwa Zivania musi przestać być używana w odniesieniu do innych produktów.

Już w maju ubiegłego roku Minister Rolnictwa, w odpowiedzi na pytanie posła Orfanidisa dotyczące „Zivania Rhodiou z Ormidio” napisał:

Napój alkoholowy o nazwie „Zivania” jest zarejestrowany jako oznaczenie geograficzne Cypru i jest chroniony zarówno na poziomie UE, jak i w kilku krajach trzecich, które podpisały dwustronne umów z Unią Europejską. Proces produkcji, właściwości analityczne i organoleptyczny charakter „Zivani” wymagają spełnienia określonych warunków i specyfikacji. Jednym z wymogów jest to, że dane oznaczenie geograficzne musi pochodzić z destylatu wytłoków winogronowych. W związku z tym tak zwany napój alkoholowy o nazwie „Ormidiotiki Zivania Rodiou” nie może być oznaczony jako „Zivania”, „Zivana” lub „Jivania”.

Przed nami więc debata w parlamencie.

Trudno zresztą się dziwić małym sprzedawcom, którzy próbują sprzedawać „Zivanię” z granatów czy „Halloumi” wegańskie – to lepiej brzmi niż na przykład „wódka z granatu” czy „ser wegański”, tak bardziej „cypryjsko”.

A turysta przecież kupi wszystko co cypryjskie.


Zostaw swój komentarz:
[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

error: UWAGA: Zakaz kopiowania!