Ziemniaki pod ochroną

Według Ministra Rolnictwa Petrosa Xenophontosa, obecnie trwa rejestracja „cypryjskiego czerwonego ziemniaka” jako produktu z oznaczeniem geograficznym w Rejestrze Unii Europejskiej.

Przemawiając na „Międzynarodowym Festiwalu Ziemniaka w Xylofagou”, Xenophontos zapewnił rolników, że jego ministerstwo dokłada wszelkich możliwych wysiłków, aby stawić czoła nowym wyzwaniom, poprawiając jednocześnie konkurencyjność sektora rolnego.

Ponadto Xenophontos ogłosił, że Cypr jest w trakcie rejestracji nazwy „Cypriot Red Soil Potato” w rejestrze oznaczeń geograficznych UE. Jak wyjaśnił, inicjatywa ta „w dalszym ciągu przyczyni się do dalszego rozwoju upraw ziemniaków na Cyprze, ponieważ oznaczenia geograficzne pozwalają konsumentom ufać produktom wysokiej jakości i wyróżniać je, jednocześnie pomagając producentom w skutecznym marketingu ich produktów”.

Rejestr oznaczeń geograficznych UE to oficjalna baza danych utrzymywana przez Unię Europejską, która zawiera informacje o produktach chronionych oznaczeniem geograficznym w ramach Unii Europejskiej. Oznaczenie geograficzne jest specjalnym oznaczeniem używanym na produkcie, które wskazuje na pochodzenie geograficzne i określone cechy charakterystyczne dla danego obszaru geograficznego.

Rejestr ten ma na celu ochronę i promocję unikalnych produktów z określonego regionu czy kraju, które posiadają szczególne walory, tradycje i wyjątkową jakość. Przykłady takich produktów mogą obejmować wina, sery, miody, produkty rzemieślnicze, jak również specjalne potrawy regionalne.

Rejestr oznaczeń geograficznych UE stanowi ważne narzędzie dla producentów, konsumentów i handlu, zapewniając ochronę produktom z określonego regionu przed nieuczciwą konkurencją i nadużyciami. Pozwala również konsumentom na identyfikację i wybór autentycznych i wysokiej jakości produktów.

Cypryjskie produkty w rejestrze oznaczeń geograficznych UE stanowią istotną część europejskiego dziedzictwa kulinarnego. Poniżej przedstawiamy kilka z nich:

  1. Halloumi – słynny ser, który został wyróżniony jako chroniony produkt geograficzny UE. Charakteryzuje się elastyczną konsystencją i zdolnością do utrzymania struktury podczas smażenia lub grillowania. Halloumi jest doskonałym dodatkiem do sałatek, dań na grilla i kanapek.
  2. Makaronia tis Smilas – wyjątkowy cypryjski makaron
  3. Loukoumi – tradycyjne cypryjskie słodycze, znane również jako „cypryjski lukum”. To miękkie i żelatynowe cukierki o różnych smakach, pokryte cienką warstwą cukru pudru. Loukoumi jest popularnym przysmakiem na Cyprze i często podawane jest z herbatą lub jako dodatek do deserów.


Zostaw swój komentarz:

zaplanuj swoją podróż

katalog firm

zobacz także

[itfruit_adrotate_by_category]

Discover more from Cypr24

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading